Yeni başlayanlar için pilates programı

Yeni başlayanlar için pilates programı pilatese ilk defa başlayacakların uygulaması gereken pilatesin başlangıç egzersizlerini içeren bir programdır. Yeni başlayanlar için pilates programı ilk haftalarda günde bir kez tekrarlanabilir. Zamanla egzersiz seti günde 2 defaya çıkarılabilir.

pilates ile kilo verilir mi

Yazımızda paylaşacağımız yeni başlayanlar için pilates programı egzersizleri kişilerin kendilerini daha zinde hissetmelerini varsa kas ağrılarının azalmasına ve duruş oturuş pozisyonlarının düzelmesine fayda sağlayabilir.

Yeni başlayanlar için pilates programı, pilates yönteminde güçlü bir temel oluşturmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu egzersizler Joseph Pilates tarafından geliştirilen klasik egzersizlere dayanmaktadır.

Yapacağınız egzersizler pilates’in merkezleme, konsantrasyon, kontrol, hassasiyet, nefes akış gibi pilatesi bir beden zihin fitness deneyimi haline getiren ilkeleri ile nasıl hareket edeceğinizi sadece öğreneceksiniz.

Aşağıda ki yeni başlayanlar için pilates programı hareketlerinin her birini 7 kez tekrarlayın. Egzersizleri ilk 2 hafta günde 1 tekrarla yapın daha sonra ki zamanlarda 2 ve ilerleyen dönemlerde günde 3 tekrara kadar yapmaya çalışın. Egzersizler öncesinde ısınma ve egzersiz bitiminde soğuma egzersizlerini mutlaka yapın.

Aşağıda bahsedeceğimiz yeni başlayanlar için pilates programı hareketleri sırasında ve sonrasında vücudunuzun herhangi bir yerinde ağrı veya uyuşma oluyorsa o hareketi yapmayın.

Yeni başlayanlar için pilates programı

1- Boyun Bükme Pilates Hareketi

yeni başlayanlar için pilates hareketleri

Dizler bükülmüş halde yüzü yukarı bakacak, ayakları yere düz, ve kolları yanlarında olacak şekilde yatın. Nefes alıp boynunuzla beraber üst gövdenizi bükerek kalkın daha sonra başlangıç pozisyonuna dönerek egzersizi 10 kez tekrarlayın.

2- Karın Kası Kuvvetlendirme Pilates Hareketi

yeni başlayanlar için pilates egzersizleri

Yüzü üste yatın ve dizlerini göğsünüze doğru getirin. Baş, boyun ve omuzlarını paspastan kaldırın ve elleri avuç içleri aşağı bakacak şekilde yanlara doğru uzatın. Ayaklarınızı 45 derecelik bir açıya, ayak parmaklarını birbirine paralel olarak uzatın (Pilates duruşu). Nefes alıp vererek ellerinizi yere doğru düz dizleriniz düz olacak şekilde indirip kaldırın. Egzersizi 10 kez tekrarlayın.

3- Gövde Esnetme Pilates Hareketi

yeni başlayanlar için pilates programi

Ayaklar düz sırt üstü yatarken, kollarınızı yukarı doğru düz bir şekilde uzatın. Resimdeki gibi yavaş bir şekilde kalkın ve gövdenizi öne doğru bükerek gövdenizi esnetin daha sonra yavaşça başlangıç pozisyonuna dönün ve egzersizi 10 kez tekrarlayın.

4- Bacak esnetme pilates egzersizi

pilates başlangıç hareketleri

Başınızı hafifçe yerden kaldırın bir ayağınız düz iken diğerini kendinize doğru çekip uzatın sonra diğer bacağınızı çekip uzatın bu egzersizi 10 kez tekrarlayın.

5- Çift çekme egzersizi

pilates baslangıç egzersizleri

Sırt üstü yatarken ellerinizi ve iki dizinizi birbirine doğru çekerek orta hatta birleştirip başlangıç pozisyonuna dönün. 10 kez bu pilates hareketini yapabilirsiniz.

6- Tek bacak köprü pilates egzersizi

pilates başlangıç

Resimde ki poziyonda yatın. Bir ayağınız yerdeyken diğeri düz olacak şekilde yukarı aşağı kaldırıp indirin. Egzersizi her iki ayağınız için 10ar kez tekrarlayın.

Bu yazımızda yeni başlayanlar için pilates programı egzersizlerinden bahsettik. Siz de merak ettiklerinizi yorum olarak bize yazabilirsiniz.

█ ▌► Bu yazı 6.616 defa okundu ◄ ▌█

2 Yorum

  1. Sinem 4 Ekim 2019
    • admin 4 Ekim 2019

Yorum Yapın