Yüzeyel Refleksler ve Muayenesi

Yüzeyel Reflekslerin Muayenesi

Yüzeyel refleksler deri ve mukozanın bir uyaran ile tetiklenmesi sonucunda ortaya çıkar. Yazımızın bu kısmında yüzeyel reflekslerin muayenesi hakkında bilgi vereceğiz. Yüzeyel refleksler şunlardır;

  • Kornea refleksi
  • Farinks refleksi
  • Karın derisi refleksi
  • Kremaster refleksi
  • Anal refleks
  • Taban derisi refleksi (Plantar Refleks)

Yüzeyel reflekslere geçmeden şunu da söyleyelim, refleksler konusuna ilgi duyuyorsanız daha önce yazdığımız refleks muayenesi yazımıza, derin tendon refleksleri ve muayenesi yazımıza, patolojik refleksler ve muayenesi yazımıza, ilkel refleksler ve muayenesi yazımıza ve nörolojik muayane ile ilgili detaylı bilgi için nörolojik muayene yazımıza göz atabilirsiniz.

Şimdi gelelim yüzeyel reflekslere.

Kornea Refleksi Muayenesi

kornea refleksi

Kornea refleksi korneanın dolayısıyla görme organı olan gözün zarar görmesini engelleyen çok önemli bir reflekstir. Korneaya dokunularak test edilir. Kornea refleksi testi sırasında hastadan beklenen cevap korneasına dokunulduğunda göz kapağını kapatmasıdır.

# Kornea refleksinin afferenti trigeminus siniri, efferenti fasial sinirdir. Kornea refleksinin alınmayışı 5. kranial sinir veya 7. kranial sinir lezyonuna veya beyin odaklarında bir hasara işaret eder.

# Kornea refleksi muayenesi videosunu izleyerek nasıl test edildiğini görebilirsiniz.

Farinks Refleksi Muayenesi

farinks refleksi

Farinks refleksi muayenesi sert bir pamuk veya ucu buruşturulmuş bir kağıt parçasıyla yapılır. Pamuk veya kağıtla hastanın yumuşak damağına dokunulur. Dokunma sonrasında hastanın yumuşak damağı yukarı kalkar, farinks kasılır ve hasta öğürür.

# Farinks refleksinin alınmayışı glossofaringeus veya vagus sinir lezyonuna veya beyin odaklarında bir hasara işaret eder.

# Farinks refleksi muayenesi videosunu izleyerek nasıl test edildiğini görebilirsiniz.

Karın Derisi Refleksi Muayenesi

karın derisi refleksi

Karın derisi refleksi muayenesi yapılırken hasta sırt üstü yatırılır. Karın anahtar veya kalem benzeri sivri bir şeyle kaburga kemiğine paralel, göbekten dışarı doğru yukarı tarafa hafif bir şekilde çizilir.

Karın derisi refleksi testi sırasında hastadan beklenen cevap abdominal kaslarının kasılması ve göbeğin çizilen tarafa doğru çekilmesidir.

# Karın derisi refleksinin segmental inervasyonu omurilikte T1-L1 seviyesidir.

# Karın derisi refleksinin bazı kişilerde alınamaması normaldir. Özellikle göbekli ve çokça gebelik geçirmiş kadınlarda karın refleksi alınamayabilir.

Bunun dışında karın derisi refleksi refleks arkının bozulduğu segmanter hasarlarda ve omurganın T7 segmentinin yukarısındaki piramidal lezyonlarında alınmaz. Sağ tarafta alınamayan karın derisi refleksinde sol taraf piramidal yol lezyonu varlığında şüphelenilir.

# Karın derisi refleksi muayenesi videosunu izleyerek nasıl test edildiğini görebilirsiniz.

Kremaster Refleksi Muayenesi

kremaster refleksi

Kremaster refleksi muayenesi yapılırken hasta sandalyeye veya sedyeye oturtulur. Hastanın uyluk iç kısmı künt bir cisimle çizilir.

Kremaster refleksi testi sırasında hastadan beklenen cevap çizilen uyluk tarafında ki testisinin yukarı doğru çekilmesidir.

# Kremaster refleksinin periferik siniri femoral sinir, segmental inervasyonu omurilikte L1-L2 seviyesidir.

# Kremaster refleksi L1-L2 seviyesi veya daha üst seviye lezyonlarında alınamaz. Refleksin alınamadığı durumlarda lezyonun tam yerinin tespiti için diğer refleksler test edilebilir.

# Kremaster refleksi muayenesi videosunu izleyerek nasıl test edildiğini görebilirsiniz.

Anal Refleks Muayenesi

anal refleks

Anal refleks muayenesi yapılırken hasta yüz üstü yatırılır. Hastanın kendini gevşek bırakması istenir ve perianal bölge künt bir cisimle hafifçe çizilir.

Anal refleks testi sırasında hastadan beklenen cevap anüs sfinkterinin kasılmasıdır.

# Anal refleksin segmental inervasyonu omurilikte S4,S5 seviyesidir.

# Anal refleksin alınamadığı durumlarda kauda ekuina yada konus medullaris lezyonlarından şüphelenilir.

# Anal refleks muayenesi videosunu izleyerek nasıl test edildiğini görebilirsiniz.

Taban Derisi Refleksi (Plantar Refleks) Muayenesi

taban derisi refleksi

Taban derisi refleksi yapılırken hasta sırt üstü yatırılıp ayak bileği nötral pozisyona alınır. Daha sonra ayağın altı künt bir cisimle veya anahtarla dış tarafı, topuktan 5. parmağa doğru yukarı şekilde daha sonra da 3.parmaktan baş parmağa doğru çizilir.

Plantar refleks testi sırasında hastadan beklenen cevap parmakların fleksiyon hareketidir.

# Taban derisi refleksinin periferik siniri tibial sinir, segmental inervasyonu omurilikte S1-S2 seviyesidir.

# Taban derisi refleksi sırasında anormal olarak farklı yanıtlar ortaya çıkabilir. Hastada eğer ortaya çıkan yanıt ayak parmaklarının yelpaze şeklide açılması ise bu bir patolojik reflekstir. (Babinski refleksi). Taban derisi refleksi testi sonucunda patolojik refleks olarak babinski refleksi ortaya çıkarsa hastada S1-S2 seviyesi veya daha üst seviye lezyonlarından şüphelenilir.

# Taban derisi refleksi muayenesi videosunu izleyerek nasıl test edildiğini görebilirsiniz.

Reflekslerle ile ilgili detaylı bilgi için refleks muayenesi ile ilgili detaylı bilgi için refleks muayenesi yazımıza, derin tendon refleksleri ile ilgili tendon refleksleri ve muayenesi yazımıza, patolojik refleksler ile ilgili patolojik refleksler ve muayenesi yazımıza, ilkel refleksler ile ilgili ilkel refleksler ve muayenesi yazımıza ve nörolojik muayene ile ilgili detaylı bilgi için nörolojik muayene yazımıza göz atabilirsiniz.

█ ▌► Bu yazı 1.925 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın