Adduksiyon Ne Demek?

Adduksiyon ne demek  latince ftr de ve tıp dilinde nasıl kullanılır türkçe anlamı bu yazımızda. Adduksiyon hareketi tıp anlamı ilgili merak ettiklerinizi bize yorum olarak yazabilirsiniz. Adduksiyonun ne demek ile ilgili olduğunuz sorulara en kısa zamanda cevap yazmaya çalışıyoruz.

Lat: adduction. ad- ‘e doğru, katılma anlamı veren ön ek.
İng: adduction.
Türkçe’deki farklı yazılışları: addüksiyon

Adduksiyon Ne Demek?

Orta hatta yaklaşma hareketi. Abduskiyonun tersidir. Sıklıkla adduksiyon hareketi olarak kullanılır. Latince de sıklıkla kullanılmaktadır. Tıp ve ftr öğrencileri başta olmak üzere öğrenciler adduksiyonun ne demek olduğunu merak etmektedir.

Kalça adduksiyonu

Kalça adduksiyonu

Kol ve bacak için adduksiyon, kolu ya da bacağı, vücudun orta hattına yaklaştıran harekettir. Vücudun orta hattı mid-sagital düzlemdir.

el bileği deviasyonlari

el bileği deviasyonlari

El bileği abduksiyonu için ulnar deviasyon ifadesi kullanılır. Ayak bileği için abduksiyon hareketi tanımlanmamıştır. El parmaklarının adduksiyonu, elin orta hattı olan 3. parmağa yaklaşma hareketidir. 3. parmağın adduksiyon hareketi olmaz. Başparmağın adduksiyonu, palmar abduksiyondaki konumundan anatomik pozisyona döndüğü harekettir.

Ayak parmaklarının adduksiyonu, ayağın orta hattı olan 2. parmağa yaklaşma hareketidir.

Sıfat hali:adduktör.

Ör: Adduktör kas.

Zıt anlamlısı: abduksiyon.

Bu yazımızda adduksiyon ne demek latince ne için kullanılır bunun hakkında bilgi vermeye çalıştık. Sizde adduksiyon ftr tıp ve latince anlamı ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere yorum olarak yazabilirsiniz. Adduksiyon hareketi ne demek olduğu ile ilgili soru ve yorumlarınıza en kısa zamanda cevap vermeye çalışacağız. Diğer latince terimler ile ilgili de merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

█ ▌► Bu yazı 1.451 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın