Ana Sayfa Ortez-Protez Fizyoterapistlerin Yaşadığı Ortez Ve Protez Problemleri

Fizyoterapistlerin Yaşadığı Ortez Ve Protez Problemleri

763 defa okundu
ortez

Fizyoterapistlerin yaşadığı ortez problemleri ve protez problemleri hakkında ki yazımızı okumadan ortez kullanmaya karar vermeyin.

1-Hastanın Ortezi Kabul Etmemesi

Ortez protez problemleriBir fizyoterapistin önermiş olduğu ortezi hastanın kabul etmek istememesi en çok yaşadığımız durumlardan biridir. Örneğin enjeksiyon hatasına bağlı olarak düşük ayağı olan bir hastama Refleks Afo yaptırmak istediğimiz de hastanın tepkisi “ne işe yarayacak gerek yok hocam ” olmuştu. Bir hafta boyunca ayak bileğini dorsi fleksiyon yönünde rijit bantlamayla sabitleyek gösterdim ortezin bu fonksiyonu yapıcağını. Sonuç olarak yine de yaptıramadık tabi ortezi:)

2-Ortezi Süreyle Sınırlandırmaları

Ortez protez problemleri

Hastalarımızın tedavi seansları bitince illa ki ortezleriyle de işlerinin bittiğini sanmaları her fizyoterapistin karşılaştığı bir durumdur. Hatta hastalarımızdan ortezlerin bize teslim edilmesi de söz konusudur. “Hocam zaten biz kullanmıyoruz lazım olan birine verirseniz” gibisinden cümleler duyarız.

3-Ortezi Kabullenememe

Ortez protez problemleri

Tüm sıkıntılara rağmen cihazı yaptırdık diyelim, hastanın cihazı kabullenmesi uzun sürebilir. Hastalığını halen kabullenme aşamasında olan birine ekstra ortezleme de yapılması hastayı zorlu bir sürece sokmaktadır. Bu aşamada ortez rehabilitasyonu süreci çok önemlidir.

4- İşini İyi Yapan Kişileri Bulamamak

Ortez protez problemleriEğer küçük bir ilde veya ilçede çalışan bir fizyoterapistseniz ya tekniker yoktur ya da işini iyi yapan birini bulmakta zorlanabilirsiniz!!! ( İşini iyi yapana sözümüz yok tabi). Protez-ortez teknikeri olan bir kişi illaki iş yapabildiği bölgede ikamet etmekte zorunda kalıcaktır. Daha önce küçük bir ilçede çalışırken ortez yaptırmak için sürekli yakın bir ilden teknikeri çağırıyorduk. O da bir şartla gelirdi. Sadece tek hasta için gelmezdi. Birkaç hastamı biraraya getirip ondan sonra teknikeri çağırabiliyorduk.

5- Ortezin Maliyeti

Ortez protez problemleri

Hastalarımıza önerilen ortezin tabi ki bir de maliyeti var. Ekonomik düzeyi iyi olmayan hastalarımıza maliyeti yüksek olan ortez veya protez yaptırmakta sıkıntılar yaşıyoruz. Tabi SGK ödemeleri de ortezin maliyetini tam karşılamadığı için ortezi yaptırmakta sıkıntı oluyor.

Bu yazımıda kısaca Fizyoterapistlerin Yaşadığı Ortez Ve Protez Problemleri hakkında bilgi vermeye çalıştık sizde yorum yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Adınızı girin