Kulunç nasıl geçer?

Kulunç nasıl geçer sorusu özellikle kulunç ağrısından muzdarip olanların sıkça merak ettiği bir sorudur. Bu yazımızda 10 dakikada kulunç nasıl geçer ne yapmanız gerekiyor detayları ile anlatacağız.

Kulunç ağrısının kalıcı olarak geçmesi için öncelikle kulunç oluşmasına neden olan mekanizmanın düzeltilmesi gerekmektedir. Kalıcı çözüm için mutlaka bir uzmana muayene olmanız gerekmektedir. Bu yazımızda bahsedeceğimiz yöntemler kısa süreli olarak ağrınızı geçirmenizi sağlayacaktır.

Kulunç Ağrısı Nedir

Kulunç ağrısı denildiği zaman insanların aklına sıklıkla iki kürek kemiğinin arasından boyunu da içini alan bölgede ki üst sırt ağrısı anlaşılmaktadır. Kulunç bilinenin aksine kaslarla ilgili bir hastalıktır sadece sırta değil kasların olduğu her yerde dolayısıyla tüm vücutta görülebilir.

Fakat halka arasında kulunç ağrısının kürek kemiği çevresinde ki ağrı olarak adlandırılması sebepsiz bir durum değildir.

Çünkü kulunç ağrısı %90 iki kürek kemiği, kürek kemiği çevresi ve üst sırtta olmaktadır. Kulunç durumunda kişiler sıklıkla şiddetli ve batıcı ağrıdan söz etmektedir. Ağrı hareketsizlikle ve ağır egzersizlerle artar, hafif egzersizlerle ağrı azalır.

Şimdi öncelikle kulunç neden olur konusundan bahsedelim daha sonra sırayla 10 dakikada kulunç nasıl geçer, kulunç nasıl tedavi edilir ve kulunç nasıl kırılır sorularını cevaplayalım.

Kulunç Neden Olur

kulunç neden olur

Kulunç neden olur sorusuna doğru cevap verebilmek kulunç nasıl tedavi edilir sorusu kadar önemlidir. Çünkü neden ortadan kalkmadığı sürece kulunç ağrısı tekrar oluşur ve tedavi anlamsız kalır. Kulunç neden olur sorusuna cevap olarak şunları söyleyebiliriz;

 • Kasların dengesiz ve aşırı yüklenmesi
 • Postüral bozukluklar
 • Yanlış hareketler, anatomik sınırları zorlayacak hareketler
 • Stres
 • Gevşeyememe

Kulunç neden olur sorusuna cevap verdik şimdi gelelim kulunç nasıl olur sorusuna.

Kulunç Nasıl Olur

kulunç nasıl olur

Kulunç nasıl olur sorusu daha çok sağlık profesyonellerinin merak ettiği teorik bir bilgidir fakat kısaca şunu söyleyelim. Kasların aktif kullanılmaması durumu veya duruş bozukluklarına bağlı olarak her biri birbirinden ayrı olması gereken kas liflerinin bir kaçı bir biri ile birleşirler. Bu birleşim sonucunda kas olması gereken elastik yapısını kaybederek kemiğimsi bir şekle dönüşür. Sonuç olarak birleşmiş kas liflerinin oluşturduğu kemiğimsi sert doku kulunç olarak adlandırılır.

Kişilerde duruş bozukluğundan en fazla etkilenen bölge olmasından dolayı kulunç sıklıkla kürek kemiğinin çevresinde meydana gelir. İlerleyen durumlarda kişi nefes alıp verildiği zaman bile batma ve yayılan tarz da ağrı hisseder. Bu tür oluşumlar fibrozit olarak adlandırılmaktadır.

Bir diğer oluşumda köprücük kemiği ile kürek kemiği arasında kaslarda meydana gelen, elle bastırınca hissettiğimiz hatta biraz şiddetli bastırınca kola kadar yayılan ağrı yapan tetik noktalardır. Tetik noktaların belirli bir sayının üstünde olması ise miyofasyal ağrı sendromu olarak adlandırılmaktadır.

Kulunç Nasıl Geçer

kulunç nasıl geçer

Kulunç nasıl geçer sorusu bu ağrıyı sıklıkla çekenlerin öğrenmek istediği şeylerdendir. Hatta kulunç nasıl geçer bitkisel tedavisi var mı sorusu bile zaman zaman fizyoterapistlerin karşılaştığı sorulardandır. Kulunç ağrısı kırılarak veya bu durumu ortaya çıkaran sebep ortadan kaldırılarak geçer. 10 dakikada kulunç nasıl geçer evde neler yapabilirim kulunçlara ne iyi gelir diye düşünüyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Kulunç Nasıl Tedavi Edilir

kulunç nasıl tedavi edilir

Kulunç nasıl geçer sorusuna elbet de tedavi edilerek dedik. Şimdi gelelim kulunç nasıl tedavi edilir konusuna. Kulunç tedavisi fizyoterapistler tarafından yapılmaktadır. Kulunç fizik tedavisi içerisinde bir çok yöntem kombine olarak uygulanmaktadır. Bunlar;

 • İskemik kompresyon
 • Friksiyon masajı
 • Myofasiyal gevşetme tekniği
 • ESWT uygulaması
 • Lazer
 • Ultrason
 • İnfraruj
 • Hot pack
 • Cold pack
 • Kas gevşetici kremler

Fizyoterapistler tarafından yapılan uygulamalar sonucunda kulunç ağrısı tedavi edilir yani halk dilinde kulunçlar kırılır. Kulunç kırmak mecazi bir söylemdir gerçekte kırılan bir şey yoktur. Kulunçların kırılması ile topaklaşan kas lifleri tekrar ayrı ayrı lifler haline gelirler.

Yazımızın başında söylediğimiz gibi etkili bir kulunç tedavisi için kesinlikle kulunç oluşmasına neden olan durumlar ortada kaldırılmalıdır. Eğer kişiler de hareketsizlikten dolayı kulunç oluşmuşsa postür egzersizleri ve kürek kemiği egzersizleri kişilere önerilmelidir.

10 Dakikada Kulunç Ağrısına Çözüm – Kulunçlara Ne İyi Gelir

kulunçlara ne iyi gelir

Şimdi gelelim sizler tarafından en çok merak edilen 10 dakikada kulunç ağrısı nasıl geçer ve  kulunçlara ne iyi gelir sorusuna.

10 dakikalık çözüm geçici bir rahatlık sağlayacaktır kalıcı bir tedavi için mutlaka bir uzmana muayene olun. 10 dakikada kulunç ağrısından kurtulmak için şunları yapın;

 • Sıcak su torbası veya ütüyle ısıttığınız havluyu 7-8 dakika boyunca ağrı hissettiğiniz bölgeye koyun
 • Kaslarınız biraz gevşedikten sonra çevrenizde bulunan birinden baş parmağı veya işaret ve orta parmağını birleştirerek ağrı hissettiğiniz bölgeye parmaklara ile orta şiddette bastırarak bir şeyi ezerek dağıtıyormuş gibi 5-6 dakika kadar ovalamasını isteyin. İlk başta bu ovalama sırasında ağrı hissedebilirsiniz fakat bu normaldir.
 • Uygulama bittikten sonra biraz dinlenin.

Yaklaşık yarım saat sonra ağrılarınızın azaldığını hissedeceksiniz. Ovalama işlemi sırasında kas gevşetici bir krem de kullanabilirsiniz.

Bunların dışında uzun vadede kulunç ağrısından kurtulmak için şunları yapın

 • Şiddetli ağrı hissettiğiniz zaman yarım saat ile bir saat arasında ağrı hissettiğiniz bölgeye sıcak uygulama kaslarınızı gevşeterek ağrılarınızı rahatlatabilir.
 • Sırt kaslarınızı kuvvetlendirmek için kürek kemiği egzersizleri yapın.
 • Ağrı hissettiğiniz zaman kendinizi gevşetmeye çalışın ve 10 kere burnunuzdan derin nefes alarak dudaklarınızı büzerek üfleyin.
 • Duruşunuzu düzeltmeye çalışın.
 • Tek taraflı sırt çantası veya tek elinizle yük taşıma yapıyorsanız bunları iki elinizle yapın. Gün içerisinde oturma şeklinize ve yatma şeklinize dikkat edin.
 • Çok kalın ve çok ince yastık da yatmayın. (Boyun bölgesinde ağrı hissedenler özellikle.)
 • Stresten uzak durmaya çalışın hayatı olağan akışına bırakın.
 • Postür egzersizleri ile kaslarınızı kuvvetlendirebilirsiniz
 • Kürek kemiği egzersizleri ile bu bölgede oluşacak kulunçların önüne geçebilirsiniz.

Şimdi de kulunç ile ilgili aldığımız sorulara kısa kısa yanıt vererek yazımızı bitirelim.

Kulunç neden olur nasıl geçer ?
Kulunç bir çok sebepten dolayı olur uygulanacak doğru tedavi ile düzelir.

Kulunç nasıl geçer bitkisel tedavisi var mıdır ?
Kulunç için bitkisel bir tedavi yoktur.

Kulunç nasıl tedavi edilir ?
Fizik tedavi ile tedavi edilir.

Kulunç nerelere ağrı verir ?
Kulunç ağrısı sıklıkla boyna ve sırta ağrı verir. Bu ağrılar kola yayılabilir.

Kulunçlara ne iyi gelir ?
Sıcak uygulamalar ve kas gevşetici kremler kulunçlara iyi gelir.

Kulunçlar nasıl geçer ?
Doğru tedavi ile kulunçlar geçer.

Kulunç nasıl kırılır ?
Kulunç kırmak mecazi bir söylemdir. Kulunç dediğimiz kas liflerinin birleşmesidir. Kas lifleri ayrılınca yani kulunç tedavi edilince kulunç kırılmış olur.

Kulunça ne iyi gelir ?
Sıcak uygulamalar, sıcak su torbası koymak kulunç ağrılarını hafifletir.

Kulunç hangi doktor ?
Kulunç ağrılarınız olduğunu düşünüyorsanız fizik tedavi doktoru yoksa ortopedi doktoruna başvurabilirsiniz.

Kulunça hangi krem iyi gelir ?
Kas gevşetici kremler genel olarak kulunca iyi gelmektedir.

Kulunç ne kadar sürede geçer ?
Belli bir süresi yoktur fakat kendi kendine geçmesi pek mümkün değildir yalnızca ağrılar belli bir zaman hafifleyebilir. Mutlaka tedavi olmalısınız.

Sırttaki kulunç ne iyi gelir ?
Kürek kemiği çevresinde ki kırıklar için skapula mobilizasyonları iyi gelmektedir.

Belde kulunç neden olur ?
Yanlış oturma ve duruş bozukluğu belde ki kulunçun en büyük sebebidir.

Kulunç nasıl dağıtılır ?
Friksiyon masajı ile kulunçlar tedavi edilerek dağıtılır

Kulunç nelere yol açar ?
En sık karşılaşılan durum ağrıdır.

Kulunç nerede olur ?
Vücudumuzun her yerinde olabilir. Özellikle sırt boyun kulunçların sıkça olduğu yerlerdir.

Kulunç masaj iyi gelir mi ?
Profesyonel olmayan kişiler tarafından yapılan mesajlar aksine daha kötü olmaktadır.

Bu yazımızda kulunç neden olur, kulunç nasıl olurkulunçlara ne iyi gelirkulunç nasıl tedavi edilir ve kulunç nasıl geçer sorularına cevap verdik. Siz de merak ettiklerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.

█ ▌► Bu yazı 131.039 defa okundu ◄ ▌█

6 Yorum

 1. Sevran Şener 16 Mayıs 2019
 2. Melike 13 Ekim 2019
  • admin 18 Ekim 2019
 3. Yakup 22 Kasım 2019
  • admin 30 Aralık 2019

Yorum Yapın