Ana Sayfa Güncel Omuz Yırtığı Nedir? Belirtileri – Tedavisi – Ameliyatı

Omuz Yırtığı Nedir? Belirtileri – Tedavisi – Ameliyatı

1.248 defa okundu
omuz yırtığı

Omuz yırtığı omuz kaslarının aşırı kullanım, kasın kaldırabileceğinden daha fazla yüke maruz kalması ve kasların kontrolsüz kasılmaları sonucunda omuz kas liflerinde tam veya kısmi kopmalar meydana gelmesidir. Biz de bu yazımızda detayları ile omuz yırtığı,  belirtileri, omuz yırtıkları tedavisi, omuz yırtığı nasıl anlaşılır neden olur ağrısı nasıl geçer, nasıl tedavi edilir, omuz yırtığı egzersizleri nelerdir, fizik tedavi hareketleri,  omuz yırtığı ameliyatı olanların yorumları, omuz yırtığı ameliyatı riskleri fiyatları ve omuz yırtığının ameliyatsız tedavisi hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

İçindekiler;

Omuz Yırtığı Nedir?

omuz yırtığı

 

Omuz kas yırtığı hakkında detaylı bilgi almak için öncelikle omuz yırtığı nasıl olur konusunu anlamak gerekiyor. Omuz kas yırtığı  kasların günlük aktivite veya spor sırasında aşırı gerilimle karşı kalıp bu gerilimi tolere edememesi sonucunda omuz kas liflerinin parsiyel veya tam kopmasıdır.

Omuz da yırtık çeşitleri

omuz kas yırtığı

Omuz da yırtık çeşitleri, kas lifleri kopan bölgeye veya kas grubuna göre çeşitli adlar almaktadır. Kas yırtığı hemen hemen vücutta ki tüm kaslarda olabilir. Kısaca omuz bölgesinde olabilecek yırtıklar şu şekildedir;

 • ön omuz yırtığı
 • omuz rotator cuff yırtığı
 • omuz slap yırtığı
 • omuz kapsülü yırtığı
 • omuz labrum yırtığı
 • omuz tendon yırtığı
 • omuz bağ yırtığı
 • omuz başında yırtık
 • omuz cuff yırtığı veya omuz rc yırtığı
 • omuz ekleminde yırtık
 • omuz içi yırtı
 • omuz lif yırtığı
 • omuz manşet yırtığı

Bunlardan en çok görülenleri omuz rotator cuff yırtığı, omuz kapsülü yırtığı, omuz labrum yırtığı ve omuz tendon yırtığı.

Omuz Yırtığı Belirtileri

omuz yırtığı belirtileri

Omuz bölgesinde ağrı olan kişilerin aklına ilk olarak acaba omuz kaslarımda yırtık mı oldu omuz yırtığı nasıl anlaşılır, omuz kapsülü yırtığı, omuz labrum yırtığı, omuz kasları yırtığı ve omuz tendon yırtığı belirtileri nelerdir soruları gelmektedir. Omuz bölgesinde olan yırtık belirtileri kısaca şunlardır;

 • Omuz kas, tendon yırtığı nedeniyle ödem (şişlik), morluk veya kızarıklık görülebilir. (Omuzda kas yırtılması ve ödem birlikte olmaktadır.)
 • Dinlenme sırasında omuz da ağrı olur.
 • Omuz hareketleri sırasında yırtık olan kas veya eklemde ağrı olabilir. (omuz yırtığının ağrısı hastalıkları oldukça rahatsız etmektedir.)
 • Omuz kas kuvvetinde azalma.
 • Kasın hiç kullanılmaması. Vücudun her hangi bölümünü hiç hareket ettirilememesi.
 • Aktivite sırasında kopma sesi duyulması. (Tam kopma durumunda ses duyulabilir, yaygın bir kas yırtılması belirtileri arasında değildir.)

Yukarıda yazdığımız omuz yırtığı belirtileri varsa omuz bölgenizde yırtık oluşmuş olabilir. Şimdi gelelim omuz yırtığına ne iyi gelir, omuz yırtığı nasıl tedavi edilir, omuz yırtıkları tedavi yöntemleri nelerdir konusuna.

Omuz Yırtıkları Tedavisi

omuz yırtıkları tedavisi

Omuz yırtığı nasıl tedavi edilir sorusu çok kapsamlı bir konudur. Omuz yırtıkları tedavisi, yırtığın olduğu yapıya (labrum, kas veya tendon) ve yırtığın boyutuna göre değişmektedir. Yazımızın bu kısmında omuz yırtıkları tedavisi nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz.

Omuz yırtıklarında tedavi yöntemleri olarak; omuz yırtığı iğne tedavisi, ilaç tedavisi, omuz yırtığı egzersizleri, fizik tedavi, omuz yırtığının ameliyatı ve omuz yırtığında prp tedavisi kullanılmaktadır. Sırayla bunlardan bahsedelim.

Omuz Yırtıklarında İlaç Tedavisi

İlaç tedavisinden önce hangi doktora gitmelisiniz, omuz yırtığına hangi bölüm bakar bundan bahsedelim. Omuz yırtığından şüpheleniyorsanız fizik tedavi doktoruna yoksa ortopedi doktoruna muayene olabilirsiniz. Doktorlar yapacakları fiziksel muayene ve mr çekimi ile hastalığınıza tanı koyup ona göre bir tedavi programı çizerler.

Şimdi gelelim ilaç konusuna.

Omuz  kas yırtığı tedavisi için ilaç olarak kas gevşetici kremler, ağrı kesici hap veya kremler hastalara reçete edilmektedir. Ufak yırtıklarda bir kaç gün dinlenme ve ilaç tedavisi etkili olmaktadır.

Omuz Yırtıklarında İğne Tedavisi

Omuz  kas yırtığı tedavisi içerisinde ufak ve orta büyüklükte ki parsiyel yırtıklar için kas veya eklem bölgesine iğne yapılabilir. Kas ve eklem bölgesine yapılan kortikosteroid enjeksiyonu ile iyileşme hızlandırılmaktadır. İğne tedavisi hekim tarafından reçete edilip uygulanmaktadır.

Omuz Yırtıklarında Fizik Tedavi

Omuz Yırtıklarında Fizik Tedavi

Omuz kas yırtığı tedavisi içerisinde tam kopuğu olmayıp ilaç ve iğne ile iyileşmeyen hastalarda fizik tedavi etkili olmaktadır. Fizik tedavi uygulamaları içerisinde hastalara  fizyoterapistler tarafından belirlenen elektroterapi modaliteleri, omuz yırtığı egzersizleri, omuz tendon yırtığı egzersizleri, omuz yırtığının fizik tedavi hareketleri, bantlama, buz tedavi, hot pack uygulaması ve friksiyon masajı yapılabilir.

omuz yırtığı egzersizleri

Omuz yırtığı egzersizleri germe ve kuvvetlendirme egzersizlerini içermektedir. Fizyoterapistler tarafından gereken sayı ve süre ile hastalara gün aşırı uygulanır. Omuz yırtığı egzersizleri; tendon yırtığı egzersizleri, omuz kapsül yırtığı egzersizleri, omuz kas yırtığı egzersizleri ve labrum yırtığı egzersizlerini içermektedir.

Buraya kadar saydığımız tedavi yöntemleri omuz yırtığı ameliyatsız tedavi yöntemleri arasındadır. Bunun dışında  Fizik tedavi hareketleri ve uygulamalarıyla geçmeyen omuz yırtıkları ve tam omuz yırtıkları ameliyat ile tedavi edilmektedir. Şimdi omzu yırtığı ameliyatı konusundan bahsedelim.

Omuz Yırtığı Ameliyatı

omuz yırtığı ameliyatı

Yukarı da saydığımız tedavi yöntemleri ile iyi olmayan yırtıklar da ameliyat yapılmaktadır. Yazımızın bu kısmında omuz yırtığının riskleri ve omuz yırtığı ameliyatı olanların yorumları nelerdir bundan bahsedeceğiz.

Omuz kas yırtığı tam veya tama yakın kopmalarda yapılır. Omuz kas yırtığı ameliyatı hayati riskleri olan bir operasyon olmamakla beraber önemli bir operasyondur. Eğer yırtık olan tendon, kapsül veya kas lifleri uygun olarak dikilmez ise hastalar omzunu normal olarak kullanamayabilir.

Omuz yırtığı ameliyatı sonrası ağrılar büyük oranda azalır yalnızca dikişlere bağlı ağrılar kalmaktadır. Ameliyat sonrası hastaların kaslarının uygun esnekliğe ve kuvvete ulaşması için fizik tedaviye yönlendirilir.

Omuz yırtığı ameliyatı sonrası fizik tedavi ağrılı olmaktadır. Özellikle germe egzersizlerinde hastalar çok fazla ağrı hisseder. Eğer ameliyat başaralı geçtiyse hastalar fizik tedavi sonrasında hızlı bir iyileşme gösterebiliyor.

Şimdi gelelim omuz yırtığının ameliyatı kaç saat sürer ve omuz yırtığı ameliyatı olanların yorumları nelerdir sorularına. Omuz kas yırtığı ameliyatı 30 dakika ile 3 saat arasında yırtığın durumuna göre sürmektedir.

Omuz yırtığı ameliyatı olanların yorumları genellikle olumludur. Büyük bir kısmı ağrılarından kurtulduğunu ve omuzunu kullanabildiğini söylemektedir. Ameliyat olanların az bir kısmı da omzunu eskisi gibi kullanamadığını söylemektedir.

Omuz Yırtıkları İle İlgili Sorulan Sorular

Omuz yırtıkları ile ilgili en çok merak edilen soruları sizin için derledik.

Omuz yırtıkları tedavi edilmezse ne olur

Omuz ekleminde hareket kaybı meydana gelir ağrılar devam eder.

Omuz yırtıkları iyileşirmi

Doğru bir tedavi ile büyük oranda iyileşir.

Omuz labrum yırtığı nedir tedavisi var mıdır?

Omuz kapsülü yırtığı demektir detaylı bilgi için Labrum Glenoidale Yırtıkları (Omuz Kapsülü Yırtığı) yazımızı okuyabilirsiniz.

Omuz yırtığının ameliyatı fiyatları ne kadardır

Ameliyatı yapacak hekime göre değişmektedir. 2000 lira ile 8000 lira arasında değişmektedir.

Omuz yırtık ameliyatı iyileşme süreci nasıldır

Ameliyat sonrası 20-30 gün içinde hasta fizik tedaviye başlar. 1 yıl içinde normal haline hasta ameliyat başarılısıyla dönmektedir.

Omuz yırtığının ameliyatı nasıl yapılır

Açık veya kapalı olarak yapılabilir

Omuz yırtığının ameliyatı kaç saat sürer ne kadar sürer

Yırtığın boyutuna göre 30 dakika ile 3 saat arasında sürmektedir.

Omuz yırtığı ameliyatı olanlar ne diyor

Genel olarak memnunlar. Ağrılarından kurtulmuş oluyor çoğu zamanla hareket kabiliyetlerini de kazanıyorlar.

Omuz yırtığında ameliyatı olmazsam ne olur

Kolunuzu eskisi gibi kullanamazsınız. Ağrılarınız her daim olur.

Omuz yırtığında ameliyatından sonra yapılması gerekenler

Ameliyatı yapan doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

Omuz yırtıkları fizik tedavi ile geçer mi

Tam olmayan yırtıklar fizik tedavi ile tedavi edilmektedir.

Omuz yırtığına hangi bölüm bakar

Fizik tedavi doktoru yoksa ortopedi doktoru bakar.

Omuz yırtığında bitkisel tedavisi nasıl olur

Ödem azaltıcı kürler kullanabilirsiniz. İlaç tedavisi sizin için daha faydalı olacaktır.

Omuz yırtıkları nasıl iyileşir nasıl geçer kendi kendine iyileşir mi

Yırtık tam değilse zamanla kendi kendine iyileşir tam ise ameliyat ile dikilir.

Omuz yırtıkları ne kadar sürede kaç günde iyileşir

2 ay ile 1 yıl arasında iyileşme süresi vardır.

Omuz yırtıkları ne zaman ameliyat edilir

Tam kopma durumunda yırtıklar ameliyat edilir

Omuz yırtıkları mr ile belli olur

MR ile kasın yırtık olup olmadığı ve yırtık miktarı belli olmaktadır.

Omuz labral yırtık nedir tedavisi var mıdır?

Omuz kapsül yırtığı demektir ayrıntılı bilgi için Labrum Glenoidale Yırtıkları (Omuz Kapsülü Yırtığı) yazımızı okuyabilirsiniz.

Omuz yırtıkları nasıl tedavi edilir yırtık tedavisi nasıl olur

İlaç tedavisi, iğne tedavisi, fizik tedavi veya ameliyat ile tedavi edilmektedir.

Omuz tendon yırtığı egzersizleri nelerdir

Size en uygun egzersiz için lütfen fizyoterapistinize danışın

Omuz yırtığının fizik tedavi hareketleri nelerdir

Size en uygun hareketleri fizyoterapistiniz belirleyecektir.

Omuz kapsülü yırtığı nedir

Omuz kapsülü yırtığı hakkında detaylı bilgi için omuz kapsülü yırtığı yazımızı okuyabilirsiniz.

Omuz yırtığı ameliyatı olanların yorumları

omuz yırtığı ameliyatı olanların yorumları

Hastalar genel olarak memnundur. Fizik tedavi süreci ağrılı olmaktadır ve süreç biraz uzun sürmekte.

Bu yazımızda omuz yırtığı nedir, omuz yırtığı ameliyatı olanların yorumları, omuz yırtıkları tedavisi, omuz kas yırtığı belirtileri, egzersizleri, ameliyatı kaç saat sürer hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Merak ettiklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Adınızı girin