Ana Sayfa Anatomi Sinir Dejenerasyonu ve Sinirlerin iskemisi

Sinir Dejenerasyonu ve Sinirlerin iskemisi

5.605 defa okundu

Erişkin sinir sisteminde koku epitelinde ki koku duyusuyla ilişkili olanlar hariç diğer nöronlar çoğalmazlar. Bu yüzden hastalık veya travma nedeniyle bozulan nöronlar yenilenemezler.  Sinirler gerildiğinde, ezildiğin de ya da kesildiğinde, aksonları genellikle lezyonun distalinde dejenere olur, çünkü yaşamak için hücre gövdelerine bağımlılık söz konusudur. Eğer aksonlar haraplanmış fakat hücre gövdeleri sağlamsa, bazı durumlarda rejenerasyon ve fonksiyonların geri dönüşü mümkündür. Sinir basısında iyileşme şansı en iyidir. Bir sinir üzerine bası genellikle parestezi, iğnelenme ve karıncalanma hissi oluşturur, bacak bacak üstüne atarak çok uzun süre oturan kişilerde olduğu gibi.

sinir bilgisi

Ezilmiş bir sinir yarası yara yerinin distalindeki aksonları hasar verdirir ya da öldürür; bununla beraber nöronal hücre gövdeleri genellikle yaşarlar ve sinirin bağ doku kılıfı sağlam kalır. Bu tip sinir yaralanması için cerrahi tedaviye gerek yoktur çünkü sağlam bağ doku kılıfı büyüyen aksonları hedeflerine doğru yönlendirir.  Sinir kopmalarında rejenerasyon olasılığı düşüktür. Aksonların proksimal ucunda büyüme başlar; fakat büyüyen aksonlar hedeflerine ulaşamayabilirler. Keseik bir sinir yarası cerrahi bir müdahaleyi gerektirir çünkü aksonların rejenerasyonu için kesik uçların karşılıklı getirilerek, epineurim’ larının dikilmesi gerekir. Ayrı sinir lifleri demetleri münkün olduğu kadar doğru olarak bir araya getirilmelidir. Anterograde (wallerian ) dejenerasyon hücre gövdelerinden ayrılmış aksonların dejenerasyonudur. Dejeneratif yapı aksonu ve hasarlı nöronun bir parçası olmasa bile myelin kılıfı içerir.

Vasa nervorum ‘a  ( Sinirleri besleyen damarlara) bası ile uzun bir süre bir sinirin kan akımının engellenmesi de sinir dejenerasyonuna sebep olabilir. Bir sinirde uzun bir iskemi (yetersiz kan akımı ) ile oluşabilecek hasar ezilme hatta kesilme ile oluşan hasardan daha az değildir.  Sinir denerasyonuna neden olan farklı bir nedense Cumartesi gecesi sendromu diye adlandırdığımız , uykulu, yorgun ya da alkollü bir kişinin, bir sandalye üzerinden ya da yatak kenerından bir ekstremitesini sarkıtarak uyuyakalması sonucu oluşan çok ciddi, sıklıkla kalıcı bir parestezi durumudur. Bu duurm cerrahi bir işlem sırasında uzun süreli turnike uygulanması sırasında da oluşabiliyor. Şayet iskemi  uzamamış ise geçici bir uyuşma ve parestezi ile sonuçlanır. Geçici paresteziler tıpkı diş tedavisi için anestetik madde uygulanmış herkes tarafından deneyimlenmiş bir durumdur.

dejenere

3 YORUMLAR

  1. Merhaba bilek üzerinden 15 cm yukarda bir cam kesisi meydana geldi iç taraf kolun 2018 Ocak 16 da ameliyat oldum ama ilk 3 parmak hâlen uyuşuk geçmiyor ne zaman gecicek bu yada gecmicekmi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Adınızı girin