Transvers Ne Demek?

Transvers ne demek latince ftr de ve tıp dilinde nasıl kullanılır bu yazımızda bu konu ile ilgili bilgilerden bahsedeceğiz. Transvers düzlem ve kolon türkçe anlamı ilgili merak ettiklerinizi bize yorum olarak yazabilirsiniz. Merak ettiklerinize en kısa zamanda cevap yazmaya çalışıyoruz.

Lat: transversus
İng: transverse (bir şeyin içinden geçen, kesitsel)

Transvers Ne Demek

Transvers düzlem

Transvers düzlem vücudu superior ve inferior kısımlara ayıran, koronal ve sagital düzlemlere dik olan düzlemdir. Horizontal, aksiyel, transaksiyel terimleri transvers yerine kullanılabilir. Anatomik terminolojide transvers tercih edilirken radyolojide aksiyel daha sık kullanılır.

Örnekler:
Transvers düzlem / kesit:

transvers düzlem

Lomber omurganın standart MRI sekansları

Standart lomber MRI protokolünde sagital T1, T2 ve aksiyel (transvers) T2 sekansları bulunur.
Transvers miyelit: Spinal kordun kesitsel olarak bir kısmının inflamasyonu (miyelit; Yunanca spinal kord anlamındaki myelós kökünden).

transvers miyelit

Tarnsvers miyelitin MR görüntüsü

Transvers kolon

Kolonun en uzun ve hareketli parçası. Kolonun hepatik (sağ) ve splenik (sol) fleksuraları arasında abdomeni transvers olarak kat eden kısmıdır.

transvers kolon

Bu yazımızda tıp alanında de sıklıkla kullanılan transvers ne demek transvers düzlem tanımı ne için kullanılır bunun hakkında bilgi vermeye çalıştık. Sizde transvers kolon ve düzlem ftr tıp ve latince anlamı ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa zamanda cevap vermeye çalışacağız.

█ ▌► Bu yazı 1.089 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın