Ana Sayfa Fizik tedavi ve rehabilitasyon Türkiye’de Fizik Tedavi Eğitimi Veren En İyi 10 Üniversite

Türkiye’de Fizik Tedavi Eğitimi Veren En İyi 10 Üniversite

28.720 defa okundu

Türkiye’de fizik tedavi ve rehabilitasyon eğitimi veren en iyi 10 üniversiteyi sizin için derledik. Sıralamaya geçmeden önce fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü hakkında güncel birkaç sayısal veri ile başlayalım.

Kaç Üniversitede Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Var? (Kaç üniversitede ftr var?)

Türkiye’de fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü olan 47 üniversite mevcut. Bu 47 üniversitenin 24’ü özel üniversite iken 23’ü devlet üniversitesi. 23 devlet üniversitesinin 2 tanesinde aynı zamanda ikinci öğretim fizik tedavi ve rehabilitasyon eğitimi verilmektedir. 47 üniversitenin 19 tanesi İstanbul’da bulunmaktadır. Bu 47 üniversiteye ek olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden 5 özel üniversite de Türkiye’den fizik tedavi ve rehabilitasyon eğitimi almak isteyen öğrencileri kabul ediyor. (Sıralamamızda KKTC üniversiteleri dahil değildir.)

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kontenjanı Kaç? (Ftr kontenjanı kaç?)

fizik-tedavi-ve-rehabilitasyon-kontenjani2016 yılından YÖK tarafından ÖSYM’ye gönderilen üniversiteler ve kontenjanları dokümanında toplam 52 vakıf ve devlet üniversitesinde fizik tedavi ve rehabilitasyon öğrencileri için 4413 kontenjan açıldı. Yapılan tercihler sonucunda ise fizik tedavi eğitimi veren 52 üniversiteye 4018 öğrenci yerleşti. 2016 yılı fizik tedavi bölümü kazanan 4018 öğrencinin 2039’u özel üniversitelerde 1979 tanesi ise devlet üniversitelerinde eğitim hayatına başladı. Tamamı vakıf üniversitelerinden olmak üzere 395 kontenjan ise boş kalmış oldu. (Paranız varsa FTR Okuyabilirsiniz!)

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitimi Alan Öğrenci Sayısı Kaç? (Ftr Eğitimi alan öğrenci sayısı kaç?)

Şuanda üniversitelerin;

 • 4.sınıflarında 3256 öğrenci fizik tedavi ve rehabilitasyon eğitimi almaktadır. (2017 yılında mezun olacak fizyoterapist sayısı)
 • 3. sınıflarında 3453 öğrenci fizik tedavi  eğitimi almaktadır. (2018 yılında mezun olacak fizyoterapist sayısı)
 • 2. Sınıflarında 3952 öğrenci fizik tedavi ve rehabilitasyon eğitimi almaktadır. (2019 yılında mezun olacak fizyoterapist sayısı)
 • 1. Sınıflarında 4018 öğrenci fizik tedavi ve rehabilitasyon eğitimi almaktadır. (2020 yılında mezun olacak fizyoterapist sayısı)

Yukarı da sıraladığımız veriler ışığında; 2017 yılı mayıs ayı itibariyle fizyoterapi eğitimi gören toplam öğrenci sayısı 14679 kişidir.

Türkiye’de Fizyoterapist Sayısı Kaç?

fizyoterapist-sayisiTürkiye’de ki fizyoterapist sayısı 2017 yılı mayıs ayı itibariyle yaklaşık 12000 kişi olduğu tahmin ediliyor.(Kaynak daha önce yayınlamış olduğumuz son 8 yılda fizik tedavi ve rehabilitasyon kontenjanları yazısı. Okumak için tıklayınız.)

Ve şimdi gelelim Türkiye’de fizik tedavi ve rehabilitasyon eğitimi veren en iyi 10 üniversiteye.

Türkiye’de Fizik Tedavi Eğitimi Veren En İyi 10 Üniversite

10-) Bahçeşehir Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

bahcesehir-universitesi-fizik-tedavi-ve-rehabilitasyon-bolumu

Fizik tedavi ve rehabilitasyon eğitimi veren en iyi 10 üniversite sıralamamızda on üniversite arasında en yakın kuruluş tarihine sahip olan Bahçeşehir üniversitesi akademik kadrosunda ki 3 Profesör ve 3 Yardımcı Doçent ile sıralamamızda onuncu sırada yer alıyor.

9-) Marmara Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

marmara-universitesi-fizik-tedavi-ve-rehabilitasyon-bolumu2008-2009 eğitim öğretim yılında Lisans eğitimine başlayan Marmara Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü 10 yıla yakın geçmişi ve kadrosunda bulunan 2 Profesör ve 7 Yardımcı Doçent ile sıralamamızda dokuzuncu sırayı alıyor.

 8 -) Haliç Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

halic-universitesi-fizik-tedavi-ve-rehabilitasyon-bolumu

2007-2008 yılında eğitim hayatına başlayan haliç üniversitesi fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü kadrosunda bulundurduğu 5 Profesör ve 1 Yardımcı Doçent ile sıralamamızda sekizinci sırayı alıyor.

7-) Pamukkale Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

pamukkale-universitesi-fizik-tedavi-ve-rehabilitasyon-bolumu1995-1996 yılından itibaren fizik tedavi ve rehabilitasyon eğitimi vermeye başlayan Pamukkale üniversitesi 20 yıllık geçmişi kadrosunda bulunan 2 Profesör, 3 Doçent, 3 Yardımcı Doçent ile sıralamamızda yedinci sırayı alıyor.

6-) İstanbul Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

istanbul-universitesi-fizik-tedavi-ve-rehabilitasyon-bolumu

1986 yılında Türkiye’nin Fizik tedavi ve rehabilitasyon eğitimi veren 2. üniversitesi olarak İstanbul Tıp Fakültesi’ne bağlı bölüm olarak Prof. Dr Güzin Dilşen’in başkanlığında kurulan İstanbul Üniversitesi fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü kadrosunda ki 1 Profesör, 4 Doçent, 5 Yardımcı Doçent ile sıralamamızda altıncı sırayı alıyor.

5-) Acıbadem Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

acibadem-universitesi-fizik-tedavi-ve-rehabilitasyon-bolumu

Acıbadem üniversitesi, eğitimin hastane kısmında gerek uygulama gerekse kadrosunda bulunan 3 Profesör, 3 Doçent, 1 Yardımcı Doçent ile vermiş olduğu eğitimlerle Türkiye’de fizik tedavi ve rehabilitasyon eğitimi veren üniversiteler içerisinden en iyi 5 üniversite arasına girmeyi fazlasıyla hak ediyor.

4-) Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

mugla-sitki-kocman-universitesi-fizik-tedavi-ve-rehabilitasyon-bolumu

2006-2007 eğitim öğretim yılı ile Fizik Tedavi ve rehabilitasyon eğitimi vermeye başlayan Muğla Sıtkı Koçman üniversitesi 10 yıllık geçmişi ve akademik kadrosunda bulundurduğu 5 Profesör, 1 Doçent ve 1 Yardımcı Doçent ile sıralamamızda dördüncü sırayı alıyor.

3-) Hasan Kalyoncu Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

hasan-kalyoncu-universitesi-fizik-tedavi-ve-rehabilitasyon-bolumu

Vakıf üniversiteleri içerisinde en iyi akademik kadroya sahip olan Hasan Kalyoncu Üniversitesi kadrosunda bulundurduğu 9 Profesör, 1 Doçent ve 1 Yardımcı doçent ile listemizde üçüncü sırayı alıyor.

2-) Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

dokuz-eylul-universitesi-fizik-tedavi-ve-rehabilitasyon-bolumu

1993-1994 eğitim-öğretim yılında Ege Bölgesinin ilk, Türkiye’nin üçüncü fizyoterapi lisans eğitimi veren üniversitesi olarak Balçova Termal Tesisinde geçici eğitimine başlayan dokuz eylül üniversitesi kadrosundan bulundurduğu 8 Profesör, 6 Doçent, 5 Yardımcı Doçent ile sıralamamızda ikinci sırayı alıyor.

1-) Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

hacettepe-universitesi-fizik-tedavi-ve-rehabilitasyon

Ve geldik ilk sıraya. 1961 yılında onursal rektör Prof. Dr. İhsan Doğramacı tarafından kurularak Fizyoterapistlik Mesleğinin temelini Türkiye’de atan Hacettepe üniversitesi hem köklü geçmişi hem Türkiye’de fizik tedavi eğitimi veren ilk üniversite olması hem de kadrosundan bulunan 22 Profesör, 7 Doçent, 9 Yardımcı Doçent ile sıralamamızda ilk sırayı alıyor.

Not: Sıralama üniversitenin geçmişi, öğrencilerin bölüme girdikleri ortalama puan, okulda ki toplam uygulama ve teorik derslik sayısı, bölüm hocalarının akademik unvanları ve bölüm kontenjanı dikkate alınarak sıralama yapılmıştır.

Kaynaklar:
Tarihçe ve okulda ki derslik sayısı: Her üniversitenin bölüm sayfası.
Akademik personel bilgileri: https://yokatlas.yok.gov.tr/ 
Bölüm kontenjanları ve ortalama öğrenci puanı: http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2016/LYS/Yerlestirme_Tablo-4_MinMax_Lisans10082016.pdf

16 YORUMLAR

 1. Sıralama nasıl yapıldı bilmiyorum ama bilgilerin çoğu yanlış ben istanbul üniversitesinde okuyorum doçent ve Prof sayısı fazla bölüm dersleri için. Diğer dersler için giren proflar capa tip fakültesinden. Okulu savunmuyorum çok fazla yanlış bilgi var. Neye göre sıralandigini merak ediyorum.

 2. Güzel ve bilgi verici bir çalışma olmuş. En iyi 10 Üniversite yerine tüm FTR bölümlerinde kaç hoca var bunu gözler önüne sersek daha faydalı bir iş ortaya çıkarmış. Hocası olmayan okullar hangileri onları da bilirdik.

 3. Yani kusura bakmayin ama en iyi on universite dediginiz universitelerin sahadaki goruntusu hic de iyi olmanin prof veya doc sayisiyla olmadigini gosteriyor. Sormak istiyorum size Abant İzzet Baysal Universite’sini bu listede nereye koyuyorsunuz? Universitelerin gecmisi, ortalama puan, derslik sayisi demissiniz bir de yazik. Bir fizyoterapist olarak bu siralamanin bastan yanlis oldugunu soylemek istiyorum.

  • bilgileri hazırladığımız tabloyu isterseniz size de yollayabiliriz. mail adresinizi yazarsanız okulları gidip görmedik zaten yazıda ki bir sıralama yapmak çok mümkün değil

 4. Yazılan PROFESÖR ve DOÇENT sayısı özel üniversitelerin şişirdiği bir sayı fizyoterapist olan ogretim üyelerini sayısı kalite için kriterdir. Orada yazan rakamlar için de ARKEOLOJİ PROFESÖRÜ bile sayılarak ögrenci diyemeyeceğim müşteri çekmeye çalışılıyor. AYRICA HİÇ HOCA YOK DESENIZ BILE DİPLOMA ALMAK IÇİN MÜŞTERİ ÖĞRENCILER RAHATLIKLA BULUNUYOR.

 5. Abant İzzet Baysal üniversitesinde okuyorum ve bu listede ilk 3 u kesinlikle hak ettiğini düşünüyorum okulumun. Yakında yaşanan ve mesleğimizin değerini düşüren tüm olaylara karşın, hocalarımızın hepsi bizi en iyi şekilde yetiştiriyor. Hocaların kalitesinden tutun, ygs giriş sıralaması bile ne kadar iyi olduğunun göstergesi. Yazılan okulların çoğundan çok daha iyi bir sıralaması var. Bolu küçük bir yer olmasına rağmen beni orada tutan okulumdur ve eğitimidir. Bence listeyi tekrar gözden gecirmelisiniz benden söylemesi 🙂

  • 2016 kpss atama puanları yazımızı ve fizyoterapist maaşları yazımızı okuyabilirsiniz. İş bulma imkanları 4 sene sonrası için eğer devlet bu politikarları uygulamaya devam ederse yok denecek kadar az seviyeye düşer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Adınızı girin