Ana Sayfa Güncel Fizyoterapist Maaşları

Fizyoterapist Maaşları

89.528 defa okundu
fizyoterapist maaşları

Fizyoterapist maaşları 4 yıllık fizik tedavi bölümü okuyanlar ve 4 yıllık fizik tedavi bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrencilerin cevabını merak ettiği bir sorudur. 2018 yılında yapılan enflasyon zammı sonrası 2019 yılı fizyoterapist maaşları bir hayli artmıştır.

Bu konuya daha önce hem özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde hemde devlet hastanesinde çalışan bir fizyoterapist olarak kesin ve net olarak cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca ayda 7000 TL kazanan fizyoterapistler nerede çalışıyor hakkında bilgi vereceğim.

Fizik tedavi bölümünü tercih etmeyi düşünüyorsanız daha önce yazdığımız fizik tedavi bölümü geleceği ile ilgili yazımızda ilginizi çekebilir.

Bu yazımızda sırasıyla şu konulara değineceğim.

Fizyoterapist Maaşları

fizyoterapist maaşları 2018

Fizyoterapist maaşları özel de ve devlette yıllara göre farklılık göstermektedir. Özellikle 2006 yılı ile 2011 yılları arasında özelde fizyoterapist maaşları uzman doktorlardan bile daha fazlayken sonraki yıllarda düşüşe uğramıştır. Özellikle özelde fizyoterapist maaşları 2017 ve 2018 yıllarında çok fazla düşüşe uğramıştır.

Fizyoterapist maaşları devlette 2018 yılında memur maaşlarına yapılan zam oranında zamlanarak 2019 yılında devlette fizyoterapist maaşları artmıştır. Fizyoterapistlerin aldıklar ücretler özel eğitim merkezi, özel hastane, devlet ve kendi yerinde çalışan fizyoterapistlere göre değişmektedir. Şimdi gelelim rakamlarla devlette ve özelde fizyoterapistlerin maaşlarına.

Fizyoterapist Maaşları Özel de Ne Kadar

fizyoterapist maaşları özel

Fizyoterapist maaşları özel de; hastane, özel eğitim merkezi ve çalışılan illere göre değişiklik göstermektedir. Kendimin ve arkadaşlarımın yıllara göre özelde fizyoterapist olarak ne kadar maaş aldığını söyleyeyim.

2014 yılında mezun olarak iç anadoluda küçük bir şehirde çalışmaya başladım. 2014 yılında 5 gün için aldığım ücret 3500 liraydı. Aynı dönemde çalıştığım ilde 6 gün 4000 lira ve 4500 lira maaşla özel eğitim merkezinde çalışan fizyoterapist arkadaşlarım vardı. Yaşadığım problemlerden dolayı 3 ay sonra bu kurumdan ayrılmak zorunda kaldım.

Daha sonra haftanın 3 günü özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde fizyoterapist olarak 2500 lira maaşla çalışmaya başladım. 1 ay sonra başka bir kurumdan da 3 gün çalışma teklifi aldım ve aynı ücreti de diğer özel eğitim merkezinden aldım ve yaklaşık 6-7 ay boyunca haftada 6 gün fizyoterapist olarak 5000 lira maaşla çalıştım. Artan öğrenci sayılarından dolayı iki kurumdan birini tercih etmek durumda kaldım ve kurumlardan bana en uygununda haftada 5 gün 4000 lira maaşla çalıştım. Bazen artan öğrenci sayılarından dolayı haftada 6 gün çalışmak durumda kaldım ve o aylarda zamlı olarak 4500 lira maaş aldım.

Aynı dönemde 2016 yılında ve 2017 yılında özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde fizyoterapistler 2500 lira ile 3500 lira maaş arasında çalışmaya başladı.

2019 yılında ise artan mezun sayısı ile birlikte fizyoterapistler özel eğitim merkezinde 2500 lira ve 3500 lira maaşla fizyoterapist olarak işe başlamaktadır.

Not: Ağır çalışma şartları göz önüne alınırsa fizyoterapistlerin hak ettikleri başlangıç maaşı en az 4000 lira olmalıdır.

2 yıl kadar yukarıda anlattığım şekilde özel de çalıştıktan sonra 3 buçuk yıl sonunda kamuya fizyoterapist olarak atandım. Şimdi de kamuda fizyoterapistlerin ne kadar maaş aldığından bahsedeyim. Kamuda fizyoterapist maaşlarına geçmeden önce özel hastanelerde fizyoterapist maaşları ve kendi yerini açan fizyoterapistlerin maaşları ne kadar ondan bahsedelim.

Fizyoterapist maaşları özel hastanede ne kadar

Özel hastanelerde fizyoterapist maaşları 2018 yılında çalışan fizyoterapistin bilgi birikimine göre değişmektedir. Yeni mezun bir fizyoterapist özel hastanede 2000-3000 lira arasında maaşla işe başlamaktadır. Fizyoterapistin tecrübesi ve hasta  potansiyeline göre aldığı maaş 7000-8000 liraya kadar çıkmaktadır. Ayda 7000 TL kazanan fizyoterapistler özel hastanede çalışan ve özel hastaları olan fizyoterapistlerdir.

Kendi Yerini Açan Fizyoterapistlerin Kazançları Ne Kadar

Hasta potansiyeline göre kazanılan ücret aylık 1,500 lira ile 10,000 lira arasında değişmektedir.

2019 Zamlı Fizyoterapist maaşları devlette ne kadar

fizyoterapist maaşları devlette

Kamuda fizyoterapist maaşları sözleşmeli veya kadrolu olma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bundan sonra ki başlıkta sözleşmeli fizyoterapist maaşından bahsedeceğiz.

Bu kısımda kıdem yılına göre devlette kadrolu fizyoterapist maaşından bahsedeceğiz. Aşağıda ki tabloda sabit döner sermaye ile beraber çalıştığı yıla göre 2019 zamlı devlette fizyoterapist maaşları şöyle. Yeni başlayan bir fizyoterapist için 4000 lira iken kıdem yılına göre 5500 liraya kadar çıkmaktadır.

Sözleşmeli fizyoterapist maaşları

Sözleşmeli fizyoterapist maaşları son dönemlerde merak edilmektedir. Özellikle sağlık bakanlığının 4+2 şeklinde sözleşmeli alım yapmasından dolayı sözleşmeli fizyoterapist maaşları merak edilmektedir. Benimde kamuda sözleşmeli bir fizyoterapist olarak aldığım maaş bu söyleyeceğim ücret kadardır.

2019 yılı kamuda sözleşmeli fizyoterapist maaşı sabit döner sermaye ile beraber 3990 TL’dir.

İşte Mart ayında aldığım sabit maaş, sabit döner sermaye ve ek döner sermaye ödemesi.

Sözleşmeli Fizyoterapist Sabit Maaşı

Bu ücret yıl boyunca sabittir ve fizyoterapist çıplak maaşı bu kadardır.

fizyoterapist maaşları

Sözleşmeli Fizyoterapist Sabit Döner

Bu ücret yıl boyunca sabittir ve denge ödemesi olarak adlandırılmaktadır.

fizyoterapist döner sermaye

Sözleşmeli Fizyoterapist Ek Döner

Bu ücret aylara göre değişiklik göstermektedir. Ocaktan yıl sonuna kadar azalan bir hızla düşmektedir. Hazirandan sonra 3 -4 TL ‘ye kadar düşmektedir. Tabi ki çalıştığınız yere göre bu ücret değişiklik göstermektedir.

fizyoterapist maaşları 2018

Not: Fotoğraflar geçen yıla aittir.

Fizyoterapist ne kadar döner sermaye alır

Yukarıda ki resimde gördüğünüz üzere fizyoterapistler sabit 921 TL döner sermaye alırken, performansa göre aldığı döner miktarı ise her ay değişiklik göstermektedir. Bazı aylar 950 bazı aylar 300 bazı aylar 10 veya 0 TL olabilir.

Uzman fizyoterapist maaşları

Yüksek lisans yapmış 4 yıllık fizik tedavi bölümü mezunları uzman fizyoterapist unvanı almaktadır ve uzman fizyoterapist maaşları kamuda 10 TL farketmektedir.

Yurt dışında fizyoterapist maaşları

Yurt dışında fizyoterapist maaşı çalışılan ülkeye ve bilgi birikimine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak yurt dışında fizyoterapistin aldığı ücret aylık 3,000 dolar ile 10,000 dolar arasında değişmektedir.

Amerika’da popüler 25 mesleğin taban maaşları listesinde fizyoterapistlerin taban yıllık kazancının 64,806 dolar olduğu belirtilmiş. (19. sırada)

yurt dışında fizyoterapist maaşları

Bu yazımızda fizyoterapist maaşları 2019 yılında ne kadar? Özelde ve fizyoterapist maaşları devlette (kamuda) ne kadar konularında bahsettik sizde merak ettiklerinizi bize yorum olarak yazabilirsiniz. Ayrıca fizik tedavi bölümü geleceği ile ilgili yazdığımız yazıyı da okuyabilirsiniz.

16 YORUMLAR

 1. birisi ne kadar saçmalamış .Ben 2015 mezunu fizyoterapistim 2017 de yeni girdiğim iş yerinde 2.250 verdiler.2016 mezunu olan arkadaşlarda 2.000 tl alıyrdu.hatta şuan 2017 mezunları da işsiz
  Bunun nedeni önüne geleni dikey geçiş yatay geçisle alaksasız bölümden geçenleri bile fizyoterapist yaptılar.

 2. merak ettiğim bir nokta var trcih yaparken buna dikkat edeceğim. ilçe devlet , il devlet , araştırma hastaneleri , şehir hastaneleri vb hastaneler var. döner sermaye için hangisinde daha fazla geliyor genel bi yorum yapmak mümkün mü buna? il il bile fark edebilir mi bu durum hocam?

 3. Valla fizyoterapist olmasam benim bile bu rakamlara salyam akacak. 2017 mezunuyum oncelikle kendi cevremden is bulan nadir kisilerdenim. Aldigim maas 2750 ve bu diğerlerine göre iyi sayilacak bir maas. Yukariyi 2 dk okudum basım döndü, o ne oyle 4binler 5binler 7binler havada uçuşmus. Arkadaşlar size piyasaya hakim olan biri olarak ortalama maaslari yazıyorum.

  Özel eğitim ve rehabilitasyon kurumlari agiz birligi yapmis gibi 2500 lira teklif ediyorlar (6 gün calisilacak). Tecrübe beceri falan arayan da yok soyliyim.
  Özel hastaneler tecrubesiz birine 2500den fazla katiyen vermiyorlar. Çok tecrübeli olursun ismin çevrede cok bilinirse tabiki daha iyi ucretler alirsin. Ama ortalama 2000-2500 arasi ve şunu da ekleyeyim özel hastaneler calisma kosulllari en ağır olan yerlerdir.
  Devlette maaslar her ne kadar 3500 civari olsa da yeni baslayan bir hemsire 4000 lira ustu veya 2 yıllık paramdikler bile 4000 lira üstü rahat alıyorlar. Devlet nezdinde en dusuk ücret alan memurlar sinifindayiz.
  Spor kulüpleri çok güzel kazanclar elde edebilecegimiz bölümler ama buralarda calismak ciddi emek ve ciddi torpil ister. Sadece torpil bile yetmez, kendi alaniniza çok hakim olmaniz lazim.
  Birde mesleğin genel gidişatından bahsedeyim biraz. Özel de yigilmalar gun geçtikçe artıyor dolayisiyla sartlar dibe dogru inen bir grafik ciziyor. Devlet alimlari cok az, 2 senede bir yapilam genel.kpss ile alımlar yapılıyor. En son alimda puan 85 küsur ile kapattı. Bir sonraki kpss de daha da yukselecektir.

 4. Arkadaşlar bu bölümü yazmadan önce çalışan fizyoterapistlerle konuşup öyle tercih yapmanızı tavsiye ederim. Bu yazıyı yazan arkadaşımızın dediği maaşlar doğru ama bu saatten sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünü okumak yanlış olur çünkü iş bulmak çok zorlaştı. Bu maaşları alan 3-5 kişi anca vardır o da tecrübeli ise. Mezun olduğunuz zaman asgari ücretle çalışacağınızı göze alarak tercih yapın. Şuan herkes bu bölümden kaçıyor. Yılda 5 bin kişi mezun iş bulan 150 kişi var yada yok. Bu nasıl bir bölüm anlamadım. Bu yola hiç girmeyin. Bir arkadaşım var fizyoterapist bu yıl sınava girdi bilgisayar mühendisliği okuyacak. Zor çok zor.

 5. Merhaba ben bu yıl 3.sınıfa geçtim mezun kişilerle konuştuğumda şartların artık çok kötü olduğunu söylüyorlar okulu bırakma gibi bir durumum var sizin öneriniz nedir

  • evet şuan şartlar kötü bırakma imkanınız varsa düşünebilirsiniz ama ilerde ne olacağı da belli olmaz %10 düzelir %90 daha kötü olur seçim sizin. Ben fizyoterapist olarak kamuda çalışmama rağmen sınava girdim başka bir bölüm okuyacağım. Seçim sizin.

  • Atanması kolay bir bölüm demek elbette doğru olmaz. Ama şu an tıp hariç (şimdilik) diğer sağlık bölümlerinde de alım fazla değil. Biraz fazla çalışıp kpss’den başarı sağlanabilmekte veya özel sektörde iş bulunabilmektedir. Özetle eskisi kadar revaçta değil ve iş bulması eskisi kadar kolay değil.

 6. Merhaba ben bu sene fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünü kazandım 2022 de mezun oluyorum.Sadece işsiz kalma korkusu nedeniyle bölümü bırakmak doğru mu?

  • işsiz kalmayacağınız bir meslek var ise geçiş yapabiliyorsanız geçiş yapabilirsinz fakat günümüzde işsiz kalma durumu hemen hemen her meslek için var ama fizyoterapistler için bu durum daha belirgin hale geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Adınızı girin