Ana Sayfa Ortez-Protez Ortez Neden Kullanılır

Ortez Neden Kullanılır

1.202 defa okundu
Ortez Neden Kullanılır
Ortez Neden Kullanılır

Ortez Neden Kullanılır

  • Ortez neden kullanılır sorusuna cevap olarak Eklemlerin özel bir pozisyonda desteklemek veya immobolize etmek verilebilir. İmmobilize etmek(hareketsiz tutmak). Örnek olarak Romatoid artrit hastalığın da akut (alevlenme) döneminde eklemleri immobolize ederek (hareketsiz tutarak) korumayı hedefliyoruz. O bölgeyi kullandırtmamaya , İflamasyonu ve ağrıyı azaltmaya çalışıyoruz. Ortez neden kullanılır sorusuna cevaplardan birisi budur.
  • Ortezlerin kullanım amaçları olarak sayabileceğim bir başka durum ise deformiteyi engellemek: Deformite oluşturan durumlara yanık , sinir tendon yaralanmalarını örnek verebiliriz . İyileşme süreci içerisin de ortez kullanımı gerekir. Ortaya çıkabilecek kalıcı deformiteler(kusurlar) hastanın tedavisinin uzamasına yada başarısız olmasına yol açabilir. Deformiteleri engellemek için statik, dinamik ve kontraktür ortezleri kullanabilir.
  • Azalmış kas gücüne yardımcı olmak: Eğer bir kas kuvvet kaybı söz konusu ise dinamik bir ortez kullanılabilir
  • Ortez neden kullanılır  sorusuna cevaplardan biri de Kaybolmuş kas kuvvetinin karşılanmasıdır: Hastanın eğer üst ekstremitesinde (kollar) Hiç hareket yoksa eksternal (dış) bir güç kaynağı kullanabiliriz, yada başka bir bölgede ki kas kuvvetinden faydalanabiliriz.
  • Ortezler kısalmış yapıları germek için kullanılabilir: Böyle bir durumda kontraktür ortezleri kullanılı. Kısalmış yapıyı germenin en uygun yolu uzun süreli hafif gerilim uygulamaktır. Kontraktür ortezleri bu uzun süreli hafif germe işini çok güzel yapabilmektedir.
  • Başka bir kullanım olarak ortezler hareketin yönünü kontrol altından tutmak için kullanılabilir: Koordinasyon bozukluğu, ataksi gibi durumlarda stabiliteyi (hareketsizliği) artırmak amacıyla ortez kullanılabilir.
  • Tedavi sonrası koruyucu amaçla ortez kullanılabilir: Örneğin cerrahi, fleksör yaralanmalar sonrası dinamik ortez kullanılabilir.
  • Engelli bireylerin kullanabileceği kendine yardım etmek ve yürüme yardımcılarına adaptasyon sağlamak amacıyla da ortez kullanılır. Kaşık ve ya kalem tutmak için yardımcı cihazlar buna örnek olarak verilebilir.

Ortezlerle ilgili şuna dikkat etmelisiniz. Ortez her zaman egzersiz programıyla desteklenmelidir. Ortez cerrahiye (ameliyata) alternatif değildir. Kullandığınız ortezler kişiye özeldir. Aynı hastalık için iki farklı kişiye iki farklı ortez önerilebilmektedir.

Bu yazımızda sizlerle ortez neden kullanılır sorusuna cevap aradık. Kullandığınız veya kullanmayı düşündüğünüz ortezlerle ilgili ve ortezlerle ilgili tüm sorularınızı yorum olarak bize iletebilir veya fizyoo@gmail.com adresine mail olarak atabilirsiniz.

Ortez Neden Kullanılır

Ortezler hakkında daha detaylı bilgi için Ortez Nedir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Adınızı girin