Pes Anserinus Nedir? – Pes Anserin Bursiti ve Tendiniti Tedavisi

Pes anserinus, semitendinosus(uyluk arka yüzünden), sartorius (uyluk ön yüzünden) ve gracilis (uyluk iç yüzünden) kaslarının tendonlarının tuberositas tibia’nın medial sınırında genişlemesiyle oluşturduğu, kelime anlamı kaz ayağı olan yapıdır. Travmatik olmayan diz ağrıları içerisinde pes anserinus ağrısı önemli bir yer tutmaktadır. Pes anserinusun iki önemli rahatsızlığı vardır. Birincisi pes anserin bursiti ikincisi de pes anserin tendiniti‘dir. Şimdi kısaca bu rahatsızlıklar hakkında da bilgi verelim.

pes anserinus

Pes anserin bursiti

Pes anserin bursası: Pes anserinus yapısı ile tibial collateral ligamet arasında bulunur. Bursa dizin iç tarafında, eklem çizgisinin yaklaşık 2-3 cm altında bulunur. Pes anserin bursasının iltihaplanmasına pes anserin bursiti denilmektedir.

pes anserin bursası

Pes anserin bursiti daha çok orta ve ileri yaşlarda ki diz kireçlenmesi şikayeti olan obez kadınlarda, atletlerde ve aşırı kullanan bireylerde görülür.

Pes anserin bursitinde diğer bursaların iltihabi rahatsızlıklarında olduğu gibi belirgin bir şişlik olmayabilir ama pes anserinus bölgesine bastırıldığı zaman ağrı hissedilir. Ayrıca hastalar merdiven çıkarken ve yokuş yukarı yürürken dizin iç tarafından yani pes anserin bursasının olduğu bölgeden yukarı doğru yayılan bir ağrı hisseder.

Pes anserin bursiti sıklıkla medial kollateral ligament patolojileriyle, medial menisküs yaralanmalarıyla ve pes anserin tendiniti ile karıştırılmaktadır. Bu 3 rahatsızlıkta da ağrı ve lokal hassasiyet hemen hemen yakın yerlerde mevcuttur. İyi bir palpasyonla rahatsızlığın tanısını net olarak koyulabilir.

Pes anserin bursiti tedavisi

pes anserin bursiti

Pes anserin bursiti tedavisi ilaç tedavisi ve fizik tedavi olarak iki kısımda uygulanmaktadır. Pes anserin bursiti tedavisinde öncelikle istirahat önerilmektedir, istirahat sırasında cold pack uygulaması yapılır ve hastaya doktor tarafından NSAİİ reçete edilir. İnatçı vakalarda ağrılı bölgeye kortikosteroid enjeksiyonu yapılabilir.

Fizik tedavi uygulamaları içerisinde diz kaslarının kuvvetlendirilmesi, hot pack ve cold pack uygulamaları, bandajlama yapılabilir. Tüm bu tedavilere cevap vermeyen hastalara lokal anestezi ile beraber kortizon enjeksiyonu yapılabilir.


Pes Anserin Tendiniti

Pes anserin tendiniti dizin iç kısmında ki pes anserin yapısını oluşturan kasların aşırı kullanımı sonucunda kasların insertiosunda ki tendonların iltihabıdır. Pes anserin tendiniti ağrı ile karakterizedir. Ağrı dizin iç alt bölgesindedir.(Pes anserinus bölgesinde)  Ağrı zorlu bacak hareketleri sırasında veya merdiven çıkarken hissedilebilir. Bacak kaslarını germe sırasında (pes anserinus kası gerildiği zaman) da ağrı hissedilebilir. (pes anserinus kası yazının en başında belirttiğimiz: semitendinosus, sartorius ve gracilis)

pes anserin tendinitiHissedilen ağrının; pes anserin bursitinden mi, medial kollateral ligamananet patolojilerinden mi yoksa pes anserin tendinitinden mi olduğu sıklıkla bir biri ile karıştırılmaktadır.

Pes anserin tendinitinin aşırı kullanım sonucunda olduğu durumlarda tedavi için genellikle istirahat yeterlidir. İstirahat sonrasında ağrının devam ettiği durumlarda ise pes anserinus bölgesine düşük doz da kortikosteroid enjeksiyonu yapılabilir.

pes anserinus kasıBu yazımızda pes anserinus kası ve bu yapının rahatsızlıklarından bahsettik. Merak ettiklerinizi yorum olarak belirtebilirsinizç

█ ▌► Bu yazı 6.000 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın