Pilates Boy Uzatma Hareketleri Resimli

Pilates boy uzatma hareketleri resimli olarak anlattığımız bu yazımızda ki egzersizleri yaparak siz de bir kaç içerisinde daha uzun görünebilirsin.

Egzersizlere başlamadan önce pilates ile boy uzama arasında ki ilişkiyi anlattığımız pilates boy uzatır mı yazımıza göz atabilirsin. Ayrıca boyunuza uzatırken zayıflamak da istiyorsanız pilates ile kilo verilir mi yazımıza bakabilirsin. 🙂

Yazımızda paylaşacağımız boy uzatma egzersizleri 15 yaş civarında ki kişilerde daha etkilidir. Çünkü kemik uzaması tamamlamadığından dolayı boy uzatan egzersizler 17 yaş civarına kadar maksimum etkiyi gösterir.

22 yaşına kadar bu egzersizler kemik uzamasına olumlu etki eder. 22 yaşından sonra ise pilates boy uzatma hareketleri duruş bozukluklarını düzelterek boy uzamasına olumlu etki etmektedir.

Şimdi gelelim 10 adet pilates boy uzatma hareketleri resimli olarak anlatımımıza. Sizlere göstereceğimiz bu boy uzatma egzersizleri ebru şallı tarafından da sık sık paylaşılmaktadır.

Aşağıda ki pilates boy uzatma hareketlerini her birini altında yazan tekrar sayısı kadar olacak şekilde gün içerisinde 3 kere tekrar etmeye çalışın. Egzersizler öncesinde ısınma ve egzersiz bitiminde soğuma egzersizlerini mutlaka yapın. Herhangi bir hareket sonrasında vücudunuzun bir yerinde ağrı veya uyaşma oluyorsa o hareketi yapmayın.

Pilates boy uzatma hareketleri

1- Göğüs İndirme Egzersizi

boy uzatan pilates egzersizleri resimli görüntüleri

Önemi: Pilates boy uzatma hareketleri içerisinde yapılan bu egzersiz sıkılaşma ve düzgün bir vücut kompozisyonu için çok önemlidir.

Tarifi: Yüzünüzü aşağıya gelecek şekilde bir mat üzerine yatın. Öne doğru uzanmaya çalışırken kalçanızı yukarı doğu kaldırın. Daha sonra kollarınızı omuzdan yukarı doğru kaldırın ve tüm vücudundaki gerginliği hissedin 5 saniye bu pozisyonda durun ve başlangıç pozisyonuna dönerek egzersizi tekrarlayın.

2- Skapular İzolasyon Egzersizi

pilates boy uzatma hareketleri resimli

Önemi: Skapular egzersiz günlük olarak yapılmalıdır. Pilates boy uzatma hareketleri içerisinde size en fazla fayda sağlayacak hareketlerden birisi de bu diyebiliriz.

Tarifi: Elini önünüzde uzatarak bağdaş kurarak oturun. Daha sonra kolunuzu bükerek kürek kemiğinize dokunmaya çalışın. Diğer elinizle de dirseğinize dokunurken bu pozisyonu koruyarak yavaşça kürek kemiklerinizi birbirine doğru yaklaştırıp tekrar uzaklaştırın. Kürek kemiklerinizi 2 kez birbirine yaklaştırıp uzaklaştırma hareketi yaptıktan sonra tekrar başlangıç pozisyonuna dönerek hareketi 10 kez tekrarlayın.

3- Yüzük Karın Kası Egzersizi

boy uzatma egzersizleri ebru şsllı

Önemi: Yüzük karın kası boy uzatma egzersizleri ebru şallı tarafından da sık sık yapılmaktadır. Bu egzersiz, karın kaslarınız için harikadır. Sadece karnınızı güçlendirmekle kalmaz. Yüzük karın kası boy uzatma egzersizleri 15 yaş civarında ki bireylerde en çok uzamayı sağlayan egzersizlerden birisidir.

Tarifi: Sırt üstü yatın. Omuzlarınız ve başınız yere değsin. Ayak topuklarının yere düşmeyecek şekilde bacaklardan kaldırın. Daha sonra omuzlarınızı ve başınızı da yerden hafifçe kaldırın bu pozisyonda 10 kere nefes alıp verin ve hareketi 10 kez tekrarlayın.

4- Çekirge Duruşu Egzersizi

boy uzatan egzersizler 17 yaş

Önemi: Bu egzersiz, sırt kaslarınız için çok önemlidir. Daha uzun görünmek doğru bir duruştan geçmektedir, doğru bir duruşta güçlü sırt kaslarından. Doğru bir duruş için yapılan boy uzatan egzersizler 17 yaş civarında çok önemlidir.

Tarifi: Mideniz üstüne yatın. Ellerinizi yan tarafta tutun. Daha sonra karın kaslarınız sıkarak kolları, bacaklarını ve üst gövdeyi kaldırarak arkada birleştirin. 5 ‘e kadar sayıp egzersizi 5 kez  tekrarlayın.

5- Öne Bükülme Egzersizi

pilates boy uzatma

 

Önemi: İleri Bükülme egzersizi omurganızı uzatır. Pilates boy uzatma hareketleri içerisinde en önemli iki-üç egzersizden birisi de bu diyebiliriz.

Tarifi: Öncelikle ayaklarınızı hafif açarak düz durun. Kollarınızı yukarı doğru uzatın. Daha sonra kalçadan aşağı doğru bükülerek yere dokunmaya çalışın. Dokunabiliyorsanız avuç içinizle olmuyorsa parmak uçlarınızla yere dokunmaya çalışın. Dizlerinizi kesinlikle kırmayın ve yere değer pozisyonda 10 a kadar sayıp hareketi 10 kez tekrarlayın.

6- Savaşçı Pozisyonu Egzersizi

pilates boy uzatma resimli

Önemi: Savaşçı poziyonu egzersizi sadece Pilates’de değil aynı zamanda Yoga’nın da bir parçasıdır. Etkili ve mükemmel sonuçlar elde etmenize kesinlikle yardımcı olacaktır. Yine savaşçı pozisyonu boy uzatma egzersizleri ebru şallı tarafından da yapılmaktadır.,

Tarifi: Düz dururken kolalrınızı omuz seviyesinde iki yana açın. Sağ ayağınızı 90 derece sağa çevirin ve sol ayağınızı 45 derece yana açın. Daha sonra sağ dizinizi bünün. Ellerinizi başınıza doğru kaldırarak nefes alın yanınıza indirirken nefesinizi verin ve egzersizi 10 kez tekrarlayın.

7- Top üzerinde uzanma egzersizi

boy uzatma egzersizleri 15 yaş

Önemi: Pilates topu ile yapılan bu boy uzatma egzersizleri 15 yaş civarında ki ve 17 yaş civarında ki gençlerde çok etkili ve faydalıdır.

Tarifi: Sırtınızı topun ortasına yerleştirin. Kollarınızı uzatın. Ayaklarınız yere temas edecek şekilde bükün. Daha sonra topu ileriye götürmek için bacaklarınızı düzeltin. Şimdi geriye doğru kendinizi topun üzerinde iyice uzatın. Vücudunuzla düz bir çizgi yapmaya çalışın. Ellerinizle yere dokunmaya çalışın daha sonra 5 saniye bekleyin daha sonra ilk pozisyonunuza dönerek egzersizi 10 kez tekrarlayın. Egzersiz sırasında baş dönmeniz olursa yapmayın.

8- Omurga Germe Egzersizi

pilatesle boy uzatma hareketleri

Önemi: Omurga germe boy uzatma egzersizleri ebru şallı tarafından yapılan en sık hareketlerdendir. Doğru bir omurga büyümesi için bu boy uzatma egzersizleri 15 yaş civarında sık sık yapılmalıdır.

Tarifi: Düz bir şekilde oturun. Bacaklarınızı uzatın. Daha sonra her iki eli de uzatırken öne doğru eğilerek ayak parmaklarınızdan tutun. Gerginliği hissedin ve 10 saniye bekleyerek egzersizi 10 kez tekrarlayın.

9- Çocuk Pozisyonu Egzersizi

pilates boy uzatma hareketleri

Önemi: Yoga’da yaygın olarak kullanılan bu egzersiz, pilates boy uzatma hareketleri içerisinde çok önemlidir ve mükemmel bir egzersizdir.

Tarifi: Mattın üzerine dizin ve topukların üzerine oturun. Avuçlarınızı zemine getirirken öne eğin.Omuzları öne getirin ve ellerin dinlenmesine izin verin. 5 saniye boyunca böyle kalın. Egzersizi 10 kez tekrarlayın.

10- Kobra Pozisyonu Egzersizi

pialtes ile boy uzatma egzersizleri

Önemi: Bu egzersiz vücudunuzun ön kısmını gererek uzatır. Pilates boy uzatma hareketleri içerisinde en son önereceğimiz egzersiz budur. Önemlidir ve yine kobra pozisyonu boy uzatma egzersizleri ebru şallı tarafından sıklıkla yapılmaktadır.

Tarifi: Karnınızın üzerine yatın. Ellerinizi omuzlarınızın altına koyun. Daha sonra Mideniz yere yatın.
Ellerini omuzların altında tutun. Karın kaslarınızı sıkın. Ellerinizle kendiniz yukarı doğru itin ve her iki kolu da dirsekler düz olacak şekilde uzatın. 10 saniye bekleyin ve yavaşça başlangıç pozisyonuna dönün. Egzersizi 10 kez tekrarlayın.

Bu yazımızda pilates boy uzatma hareketleri resimli olarak anlatımını yaptık. Yazımızda ki boy uzatma egzersizleri ebru şallı tarafından sıklıkla yapılmaktadır. Uygulamalı olarak youtubede videolarını izleyebilirsiniz.

Boy uzatma egzersizleri 15 yaş civarında ve 17 yaşında ki kişilerde çok faydalı olmaktadır. Siz de pilates boy uzatma hareketleri resimli anlatımında merak ettiklerini yorum olarak sorabilirsiniz.

█ ▌► Bu yazı 18.912 defa okundu ◄ ▌█

12 Yorum

 1. Gamze 30 Haziran 2018
  • admin 2 Temmuz 2018
 2. gamze 15 Temmuz 2018
  • admin 16 Temmuz 2018
 3. Gülşah 16 Temmuz 2018
  • admin 16 Temmuz 2018
 4. Kemal Yaren 17 Ağustos 2018
  • admin 19 Ağustos 2018
   • Kemal Yaren 25 Ağustos 2018
 5. Ozturk 25 Aralık 2018
  • admin 31 Aralık 2018
 6. King Captain 18 Nisan 2020

Yorum Yapın