Ana Sayfa Fizik Tedavi Hastalıkları Ayak Yumru Ayak Nedir ?

Yumru Ayak Nedir ?

925 defa okundu

Yumru Ayak Nedir ? Adlandırması Nedir?

  • Yumru ayak Talipes Epuinovarus diye de adlandırılır.
  • Yumru ayak normal pozisyonundan uzaklaşarak bükülmüş ayak anlamına gelir.

Yumru ayak nedir ? Bütün tipleri konjenitaldır (doğumdan itibaren mevcut) . Talipes equinovarus en sık görülen tipidir. Bin canlı doğumda 2 kişide görülür. Art. subtalaris’te oluşur ve erkeklerde kızlara oranla iki kat daha sıktır. Ayak inversiyonda (ayak tabanı içe doğru poz.) , ayak bileği plantar fleksiyonda (aşağı bükülü) ve ayağın ön kısmı addüksiyondadır (anormal bir şekilde orta hatta dönüktür).

yumru ayak nedir
yumru ayak nedir

Ayak, at toynağına benzer bir pozisyon alır, “equino” ön eki buradan gelir.  Yumru ayak olgularının yarısında iki ayakta da malformasyon (bozulma) mevcuttur.  Yumru ayak deformitesi düzeltilmemiş kişi ayak topuğunu ve tabanını yere düz basamaz, vuzut ağırlığını ayağın ön kısmının dış yan yüzü üzerinde taşımak zorundadır.  Bu yüzden yürüme ağrılıdır.

Esas anormallik ayak ve ayak bileğinin iç ve arka kısmında kasların, tendonların, ligamentlerin ve eklem kapsüllerinin kısalık ve gerginliğidir.

 

Ayakta görülen diğer tüm deformiteler hakkında detaylı bilgi için  Ayağın Arkları ve Ayağın Deformiteleri yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Adınızı girin