Ekşi Sözlük’de Fizyoterapist için Yazılmış En iyi 10 Entry

Bu yazımıda ekşi sözlükte ve internette de fizyoterapist için yazılanları derledik. Keyifli okumalar 🙂

1- İşini bilen fizyocu takla attırır adama 🙂

ekşi-sözlük-fizyoterapist

10 doktor kardeşiniz olacağına 1 tane fizyoterapist arkadaşınız olsun demişler. en azından ben öyle diyorum. yok thai, vay efendim mutlu/mutsuz, saçma sapan işler… işini bilen fizyocu takla attırır adama. yeniden doğarsınız. lakin kalkıp da eşinizi fizyocu seçmeyin, eve iş getirmiyorum der; kalırsınız ortada.

2- Emir kulu değil başlı başına kendisi bir sağlık profesyoneli

ekşi-sözlük-fizyoterapistNöroloji,ortopedi,pediatri gibi alanlarda uzmanlaşabilen. yıllarca tekerlekli sandalyeye mahkum yaşamak zorunda kalmış insanları aylar içerisinde tedavi edebilen insanların mesleği. söylenenin aksine emir kulu değil başlı başına kendisi bir sağlık profesyonelidir ve sağlık bakanlığı yönetmeliklerinde; fizik tedavi programını planlar ve uygular tanımı ile yer alır.

3- Hekimler hayat kurtarır, biz o hayata anlam katarız

ekşi-sözlük-fizyoterapistÜlkemizde kıymeti bilinmeyen bir meslektir. türkiye’de 50 yılı aşkın süredir varolmasına rağmen halen daha kanunu olmadığı için suistimal edilen mesleklerin başında gelir. bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı doktordan daha fazla şey bildiği halde çalıştıkları alanda -ftr hekimi olmadan çalışamazlar- kanunu yer aldığı için kendilerinden ziyade hastaların mağdur olacağı bir durumun içindedirler. bunlara rağmen eğer işini severek yapan biriyse, bir kişinin bile kendisi sayesinde yürüdüğünü ya da elini tekrar kullanabildiğini görmek bile yeterlidir. bir fizyoterapist atasözü: hekimler hayat kurtarır, biz o hayata anlam katarız.

4- Birlik olması gereken meslek grubu

ekşi-sözlük-fizyoterapistSon günlerde birlik olması ve saçma sapan uygulamalara dur demesi gereken meslek grubu. kimsenin ne iş yaptığını bilmediği bir meslek grubudur da aynı zamanda. bu insanlar össde yüksek puanlar alıp onca seçenek arasından fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde okumayı tercih ediyorlar ve emek vererek bu sıfatı hak ediyorlar. daha sonra lisans tamamlama gibi saçma sapan bir uygulamayla 2 yıllık bölümü bitirmiş insanlara yıllardır meslekleri için uğraş veren fizyoterapistlerin emeklerini hiçe sayma hakkı veriliyor. kişi fizyoterapist olmak istiyorsa 4 yıllık bir fakülteye üniversite giriş sınavında yeterli puanı alarak yerlesmeli ve bu bölümü başarıyla bitirebilmelidir. sınavsız bir şekilde uzaktan eğitimle fizyoterapist olunmaz.

5- Fizyoterapist kimdir?

fizyoterapist-ekşi-sözlükYeniden adım atmayı öğrenen felçli hastasıyla birlikte sevinçten ağlayan, cerebral palsyli bir çocuk yemeğini kendi kendine yemeye başladığında annesi, babası kadar mutlu olan sağlık personelidir fizyoterapist.

6- Zor olduğu kadar duygusal bir mesleği icra eden meslek gurubu

fizyoterapist-ekşi-sözlükİnsanlara daha kaliteli yaşam imkanı sunmayı amaçlayan, zor olduğu kadar da duygusal olan bir mesleği icra eden kişilere verilen ad. yaşlı nüfusun artmasıyla doğan fizik tedavi ihtiyacının karşılanması, nitelikli fizyoterapistlerin yetiştirilmesiyle sağlanabilecektir. günümüzde fizyoterapistlerin en büyük sıkıntısı, bir meslek yasasına sahip olmamalarıdır. bunun nedeni ise sayılarının az olmasına bağlı olarak seslerini duyuramamak, gerekli dayanışmayı sağlayamamaktır.

7- Oysa ki yürüyemez demişlerdi…

fizyoterapist-ekşi-sözlük

Bundan sonra sonuna kadar savunacağım mesleğin sahipleri. doktor bir daha yürüyemez dedi, kalan ömründe yatalak kalacak dedi babam için. salı günü bir fizyoterapist bulduk. dünyalar iyisi, babama hem moral veriyor hem şakalaşıyor hem de babam yeter bugünlük dese de onu dinlemeyip işine devam ediyor. evde kısıtlı ortamda nasıl fizyoterapi olabilir ki diye düşünürdüm. bugün daha 2.seans olmasına rağmen babamı walker denen yürüteçle ayağa kaldırmış ve 4-5 adım olsa da yürütmüş bizi sevince boğmuştur. giderken söylediği ise şu idi, yapılan işleme göre değişir başka bir tedavi ile 1 ay ayağa kalkamaz süreç uzadıkça uzardı, bu uygulamamızla bugün bu gücü buldu bacakları dedi. doktordur değildir umrumda değil, doktor fizik tedavi aldırmayın bir daha kalkamayacak dedi ve ben bugün tam tersinin olabileceği olasılığını gördüm. evet eve geliş seanslarının ücretleri hayli yüksek ama yaptıklarını gördükten sonra bu alın terine az bile dedik.

8- Sihirli Eller

fizyoterapist-ekşi-sözlük

Kıymetini bugün daha net farkettiğim meslek grubu. aylardır bel ve boyun ağrısı şikayetleri olan annemi – ki zor yürüyordu bir ara- görmeye gelen fizyoterapist arkadaşımın ellerinin sihirli olduğuna inanıyorum artık. nereye nasıl dokunması gerektiğini biliyor ve böylece hareket özgürlüğünüzü size yeniden kazandırıyor.

9- İyi ki varsınız güzel insanlar…

fizyoterapist-ekşi-sözlük

Hayatıma son 3 ayda giren, evvelinde kol ,bacak,omuz ağrısı, naz ıvır zıvır çeken, sadece sporcularda işe yarayan, yürüyen banka olarak gördüğüm( ki bu düşüncem için binlerce kez özür dilerim) bir meslek grubuyken, annemin hastalığı ile birlikte 3 tane mükemmel insanın çabasını gördükten sonra sonsuz saygı duyduğum bir meslek. annemin hastalığı ile birlikte, 8 yaşında cerebral palsy hastasını tanıdım. yanlış iğne sonucu bacaklarında his ve yürümeyi yitiren 12 yaşında bir yavru tanıdım ve onların bir adım attığında gözlerinden yaşlar döken fizyoterapistleri tanıdım. maddi durumu elvermediği için tedavisine devam edemeyen hastasına hiç bir maddi destek almadan yardım eden o mükemmel insanı tanıdım. hemipleji hastası olan annemin ilk adımı attığında çığlık çığlığa bağıran ve ağlayan bana sarılıp benimle ağlayan kalbi boyundan büyük o insanları tanıdım. iyi ki varsınız güzel insanlar.

10- Sadece kendi işimizi yapmak istiyoruz

fizyoterapist-ekşi-sözlük

Kalbura çevirdiniz be güzelim mesleği. yazık ettiniz onca emeğe. gençler o uygulama derslerinden geçecem diye gecesini gündüzüne katsın. birçoğu okulu uzatsın da uzaktan eğitimle birileri fizyoterapist olsun öylemi ? hali hazırda piyasada azımsanmayacak sayıda “işşiz fizyoterapist” varken, mevcut fakülteler bile fazlayken müthiş bir başarı cidden uzaktan eğitim. sadece kendi işimizi yapmak istiyoruz yahu. doktorculuk oynadığımız falan yok.

Ekşi sözlükte fizyoterapist ile ilgili yazılmış en iyi 10 entry sizin için derledik. Devamını okumak için ekşi sözlükte ki fizyoterapist başlığını buradan ziyaret edebilirsiniz: https://eksisozluk.com/fizyoterapist–182660 

█ ▌► Bu yazı 4.789 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın