Fizyoterapi Nedir? Fizyoterapist Kimdir?

Fizyoterapi, fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünü lisans düzeyinde bitirerek fizyoterapist unvanı alan kişilerin uyguladığı tedavi edici yöntemlerin genel adıdır. Fizyoterapi kişilerin kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları başta olmak üzere, beyinde meydana gelen hasarlar sonucunda fiziksel yeterliliğini yitiren kişilere, yaşı ilerleyerek fonksiyonel yeterliliğini kaybeden kişilere fizyoterapistler tarafından uygulanmaktadır.

fizyoterapistFizyoterapi kelimesi fizik tedavi ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Hatta ülkemiz de bu alana yönelik eğitim veren okulların bir kısmının adı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü iken bir kısmının adı fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü olarak geçmektedir.

Fizyoterapi tüm dünyada geçerli olan bir yöntemdir. Özellikle son yıllarda artan kanser vakaları kişileri ilaç tedavisi dışında yeni tedavi yöntemleri aramaya itmiştir. Tıbbın ilaç dışı tedavide en önemli dallarından biri olan fizik tedavi dolayısıyla son yıllarda gelişmektedir. Hatta son yıllarda ortaya çıkan Fizyoterapi teknikleri için geçmişte kullanılan alternatif tıp yöntemlerinin bilimsel bir tabanla yeniden şekil almış hali de diyebiliriz.

Fizyoterapinin Amacı Nedir?

fizyoterapiFizyoterapinin amacı kişilerin yaşam kalitesini artırmaktır. Dünyada ki bütün insanların her gün bağımsız hareket özgürlüğünü kaybetmekle karşı karşıya olması fizyoterapistlik mesleğinin her geçen gün gelişmesine sebep olmaktadır. Fizyoterapistler her geçen gün geliştirdikleri fizyoterapi teknikleri ile bağımsızlığını kaybetmiş kişilere bağımsız hareket özgürlüğünü sağlamak için çalışmaktadır.

Nasıl Fizyoterapist Olunur?

Türkiye’de bir çok üniversitede bulunan Sağlık Bilimleri Fakültesi veya Sağlık Yüksek Okulu bünyesinde ki Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünü lisans düzeyinde bitirerek diplomalarını almaya hak kazanan kişiler “Fizyoterapist” olmaktadır.

Ayrıca Meslek Yüksek okullarında bulunan fizik tedavi veya fizyoterapi bölümlerini bitiren kişiler fizik tedavi teknikeri olmaktadır. Burada ki ayrıma dikkat edilmelidir. Fizik tedavi teknikeri fizyoterapist değildir. Aynı şekilde fizyoterapistler de fizik tedavi doktoru değildir. Bu 3 olgu sıkça bir biri ile karıştırılmaktadır.

Fizik tedavi teknikeri ve fizyoterapist arasında ki fark nedir?

fiziktedaviteknikeriFizik tedavi doktorları hasta kişilere teşhis koyarak fizyoterapiste uygun fizik tedavi programını uygulamak üzere yönlendirir. Teşhisi konulmuş kişinin rehabilitasyon programını ise fizyoterapist belirleyerek uygularç. Fizyoterapist özel bilgi ve beceri gerektirmeyen elektroterapi uygulamaları için fizik tedavi teknikeri ile beraber çalışabilir. Fakat özel fizik tedavi teknikleri, manuel tedavi teknikleri, egzersiz programı ve egzersizler yalnızca fizyoterapistler tarafından uygulanır.

Fizyoterapist çalışma alanları nerelerdir?

Fizyoterapist; özel eğitim merkezinde, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde, huzur evlerinde, spor kulüplerinde, termal tedavi merkezleri olan kaplıcalarda çalışabilmektedir. Ayırca fizyoterapistler hastanelerin psikiyatri, cerrahi, göğüs hatalıkları, yanık üniteleri, ortopedi ve travmatoloji, pediatri üniteleri, ve yoğun bakım başta olmak üzere tüm bölümlerinde çalışabilmektedir.

Fizyoterapistler, lisans eğitiminden sonra yüksek lisans eğitimlerine devam ederek doçent ve profesörlüğe kadar yükselebilirler. Fizyoterapistler yukarıda saydığımız alanlarda hem kamu kuruşlarında  hem de özel sektör de çalışabilir.

Fizyoterapist maaşları

Fizyoterapist maaşları çalışan kişinin tecrübesine, çalıştığı alana ve kamu mu yoksa özel sektör mü olduğuna göre değişmektedir. Kamu sektöründe 3.000 TL ile 4.000 Tl arasında maaş alan fizyoterapistler, özel sektörde 2.500 TL ile 10.000 TL arasında değişen ücretler kazanabilmektedir. Fizyoterapist maaşları yazımızı okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Fizyoterapi ile ilgili merak ettiğiniz diğer sorularınızı yorum olarak belirtebilirsiniz.

█ ▌► Bu yazı 4.375 defa okundu ◄ ▌█

Yorum Yapın