Köprücük Kemiği – Klavikula Kemiği

Köprücük kemiği tıp dilin de klavikula kemiği olarak geçen, üst ekstremiteyi gövdeye bağlayan bir kemiktir. klavikula
Ayırca klavikula kemiği ve latince adıyla clavicula olarak da adlandırılmaktadır. Bu yazımızda sizlere; köprücük kemiği kırığıköprücük kemiği nerededirköprücük kemiğin de ağrı, klavikula kemiğine yapışan kaslar ve klavikula kemiği hangi kemikle eklem yapar sorularına cevap vereceğiz.

Köprücük Kemiği Nerededir

koprucuk-kemigi-nerededirKöprücük kemiği neresi sorusunu şu şekilde açıklayabiliriz. Omuz bölgesi ile boyun bölgesi arasında uzanan kısım klavikula kemiği tarafından oluşturulmaktadır. Kemik tam olarak bu bölge de bulunmaktadır.

Klavikula Kemiği Özellikleri

koprucuk-kemigiKlavikula kemiği vücutta ki uzun kemikler sınıfına girmektedir. Clavicula kemiği uzun kemiklerin gösterdiği özellikleri taşımaktadır. Uzun kemiklerle ilgili ve genel kemik dokusuyla ilgili bilgi almak için kemik doku ve kemik çeşitleri yazımızı okuyabilirsiniz. Gelelim claviculaya ait diğer özelliklere. Klavikula kemiği Fetus’ta ilk olarak kemikleşmeye başlayan kemiktir (intrauterin 5.hafta). İskelette kısmen de olsa intramembranöz ossifikasyon gösteren tek ekstremite kemiğidir. Clavicula ile birinci kaburga arasından; a.v. subclavia ile plexus brachialis’in trunkusları geçer. Kemiğin alt yüzündeki sulcus musculi subclavii isimli olukta oturan m. subclavius, clavicula kırıklarında a.v. subclavia’ya ve plexus brachialis’e yastıklık yapar. Clavicula doğumda en sık kırılan kemiktir. Doğum sırasında klavikula kırığı sonucunda sıklıkla brakial pleksus yaralanması oluşmaktadır. Brakial pleksus yaralanmaları ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

Klavikula Kemiğine Yapışan Kaslar

Vücutta kasların hemen hemen hepsi bir kemikten başlar ve başka bir kemiğe yapışarak sonlanır. Kasın kemikten başladığı nokta kasın origosu, kas liflerinin birleşerek tendon haline gelmek suretiyle kemikte sonlandığı noktaya ise kasın insersiyosu denilmektedir. Klavikula kemiğine de diğer tüm kemikler de olduğu gibi yapışan kaslar vardır. Klavikula kemiğine yapışan kaslar şunlardır;

 • SCM kası,
 • Pectoralis major kası,
 • Deltoideus kası,
 • Trapezius kası ve
 • Subclavius kası.

Klavikula Eklemleri

Üst ekstremiteyi gövdeye bağlayan clavicula diğer kemiklerle üç adet eklem yapar. Klavikulanın eklem yaptığı kemikler şunlardır; Birinci kaburga, manubrium sterni ve acromion. Bu kemiklerle klaviukalanın yaptığı eklemler şu şekilde isimlendirilir;

 1. Sternum ile claviculanın yaptığı eklem: sternoclavicular eklem
 2. Akromion ile claviculanın yaptığı eklem: acromioclavicular eklem
 3. 1. Kosta ile claviculanın yaptığı eklem: kostaklavikular eklem olarak adlandırılır.

Sternoclavicular eklemi sternoclavicular ligament desteklemektedir. Kostaklavikular eklemi Kostaklavikular ligament desteklemektedir. Acromioclavicular eklemi akromiyoklaviküler ligament desteklemektedir. Ayrıca scapula ile clavicula arasında korakoklaviküler ligament vardır.

Köprücük Kemiği Ağrısı

Köprücük kemiği ağrısı kemikte meydana gelecek anormal durumlarda ortaya çıkmaktadır. Köprücük kemiğinin çıkması ve klavikula kemiği kırıkları en sık karşılaşılan köprücük kemiği ağrısı sebeplerindendir. Eğer sizde sebepsiz yere köprücük kemiğinde ağrı hissediyorsanız en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Köprücük Kemiği Kırığı

koprucuk-kemigi-kirigiClavicula kemiği kırıklarında en sık v. subclavia (damar) yaralanması görülür ve sekiz bandajı uygulanır. Köprücük kemiği kırığı durumunda köprücük kemiğinde ağrı hissedilir.

Köprücük Kemiği Ameliyatı

koprucuk-kemigi-ameliyatiKöprücük kemiği ameliyatı klaviukula kırıkları sonucunda ortaya çıkan duruma göre gerekebilir. Klaviukula kırıkları olan ve hekim kontrolü sonucunda ameliyat edilmesine karar verilen kişilerin aklına genel olarak iki soru gelmektedir.  Birincisi köprücük kemiği ameliyatı kaç saat sürer ve köprücük kemiği ameliyatı riskleri nelerdir. Bu iki sorunun net bir cevabı yoktur. Kırığın şekli ve yapıalcak ameliyat şekline göre bu iki sorunun cevabı değişmektedir. Fakat yalnızca clavivula kemiklerine yapıalcak bir ameliyatın riski olmamakla beraber ameliyat süresi de uzun değildir.

Klavikula Kemiği Neden Kırılır

Köprücük kemiğine dışarıdan gelen müdahaleler sonucunda, trafik kazaları sonucunda, kemiğin iç yapısının mineral yapısının zayıflaması veya klavikula kemiği üzerine düşmeler sonucunda klavikula kemiği kırıkları oluşabilir.

Bu yazımızda klavikula kemiği ile ilgili genel bilgilere yer verdik. Siz de merak ettiklerinizi yoruma yazarak yazımız katkıda bulunabilirsiniz. Yorum olarak yazdığınız sorulara en kısa zaman da cevap vermeye çalışacağız.

█ ▌► Bu yazı 7.179 defa okundu ◄ ▌█

2 Yorum

 1. Mine 30 Aralık 2018
  • admin 31 Aralık 2018

Yorum Yapın