Ana Sayfa Egzersiz Pasif rom egzersizleri formu resimli anlatım

Pasif rom egzersizleri formu resimli anlatım

5.758 defa okundu

Pasif rom egzersizleri formu resimli anlatım

Bu yazımızda  eklemlerin maksimum düzeyde kullanılması ile yapılan hastalarda kas ve eklem sağlığının devamını sağlamak için evde uygulayabileceğimiz Pasif rom egzersizlerini inceliyoruz.  ROM Egzersizleri; uzaltılmış hali ile Range Of Motion Egzersizleri olarak adlandırılır ve hareket açıklığı egzersizleri anlamına gelmektedir.

 • Normal insanların hayatları boyunca gün içerisinde yaptığı hareketler, eklem hareket açıklığının korunması için yeterli olabilmektedir. Bazı kişilerde özellikle nörolojik rahatsızlık geçiren hastalar ( SVO, gullian barre, ms gibi) ya da yoğun bakımda uzun süre hareketsiz yatmakta olan vb. gibi durumlarda  inaktivite (hareketsizlik) sonucu eklem hareket açıklıkları kolaylıkla kısıtlanabilmektedir.  Bu nedenle risk  altında bulunan bütün eklemlerin, konnektif doku değişimi oluşmaması için, günde 2-3 defa, eklem hareket açıklıkları boyunca hareket ettirilmesi gerekmektedir.
 • Eklem hareket açıklığı egzersizlerinin yapılmasının mümkün olmadığı özellikle ortopedik vakalar (kırık ve tendon tamiri) gibi durumlarda ise, ameliyatını yapan doktorun bilgilendirmesi doğrultusunda  fizyoterapistlerin önerdiği  kontrollü ve düzenli hareketler yapılmalıdır.
 • Eklem mobilitesinin engellendiği her durumda, kontraktür gelişimine engel olmak,  eklem hareket açıklığını korumak veya açmak amacıyla bu tarz egzersizlere zaman zaman devam edilmelidir. Hasta bu egzersizleri yapabiliyor ise kendi kas kuvveti ile de  yapabilir , sağlam ekstremitesi ile hasta tarafına yardımcı olarakta yapabilir veya egzersiz esnasında terapiste yardımcı  olma şeklinde de yapabilmektedir. Bu şekilde yapılan rom egzersizleri kas gücü ve enduransı da artırılabilmektedir.
 • Yapılabilecek bir sürü egzersiz arasından normal eklem hareket açıklığını korumaya yönelik en fazla fayda sağlayacak alt ve üst ekstremite egzersizlerine bu formumuzda yer verdik. Bu egzersizleri yapmadan ya da birilerine tavsiye etmeden önce egzersiz konusunda uzman olan fizyoterapistlere danışabilirsiniz. 🙂

Egzersizler uygulanırken dikkat edilmesi gereken temel durumlar;

 • Havası temiz bir ortamda, sırt üstü uzanılarak veya oturarak uygulanmalıdır.
 • Rom hareketlerinin tamamının eğitimli kişiler tarafından yapılması ve öğretilmesi çok önemlidir.
 • Hareketler olabildiğince düzgün yapılmalı özellikle kısa kısa ve yarım yamalak yapmamak gerekmektedir.
 • Ani ve zorlayıcı hareketlerden uzak durulmalı, hareketler olabildiğince tam açılı yapılmalıdır.
 • Hareketler sırasında ya da daha sonrasında var olan ağrının artmaması gerekmektedir. Tüm egzersizler dikkatli bir şekilde yavaşça ve ağrı sınırında uygulanmalıdır.

 

Eklem hareket açıklığı (ROM) egzersizleri

Pasif Eklem Hareket Açıklığı (ROM) Egzersizleri, bilgilendirme dokümanı – birinci sayfa
Pasif Eklem Hareket Açıklığı (ROM) Egzersizleri, bilgilendirme dokümanı – ikinci sayfa

Not: Takipçilerimizin taleplerini sayfa sonunda yer alan yorumda belirtmesi halinde HD kalitedeki hali mail adreslerine gönderilecektir.

 • Eklem Hareket Açıklığı – ROM Nedir?   yazımıza BURADAN ,
 • Normal Eklem Hareket Açıklığı Ölçümü  başlıklı yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Adınızı girin